Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Opuchlaki w ogrodzie

2020-02-20
Opuchlaki w ogrodzie

Opuchlaki w ogrodzie

Opuchlak to zmora każdego ogrodnika. Atakuje on wiele gatunków roślin przez cały rok. Wiosną i latem dorosłe egzemplarze żerują na liściach roślin, natomiast jesienią i zimą larwy opuchlaków wygryzają korzenie roślin.

Opuchlak — jaki jest?

Jest to owad z rzędu chrząszczy, osiągający 15 mm. Przeważnie są one w ciemnym kolorze, ale niektóre z nich mogą mieć żółtą barwę. Pancerz i nogi ma silne, a plecy z podłużnymi żeberkami naznaczone ma jaśniejszymi plamkami. Najczęściej w ogrodzie możemy spotkać opuchlaka truskawkowca, opuchlaka rudonoga, opuchlaka pstrokacza i lilakowca.

Stadia rozwojowe opuchlaka

Opuchlak ma 4 stadia rozwojowe: jaja, larwy, poczwarki i dorosły owad. Samica opuchlaka składa kuliste jaja, od 500-1000szt . Początkowo są one białe, z czasem ciemnieją. Maja one średnicy około 0,7 mm i wypełnione bezbarwnym płynem i przez to często bywają mylone z nawozami długoterminowymi. Kolejne są larwy. Są one żółtawobiałe, z wyrazistą i ciemniejszą główką. Zgięte są łukowato i mierzą około 10 mm. To właśnie one są głównym wrogiem roślin. Larwy, które nie osiągnęły stadia poczwarki w roku pierwszym, zimują w glebie do wiosny następnego roku.

Opuchlaki — zwalczanie

Opuchlaki szybko się rozmnażają i ciężkie jest ich zwalczanie. Są one dzieworodne i wcale samiec do przyszłego potomstwa nie jest potrzebny. Jednocześnie w tym samym czasie mogą występować różne stadia rozwojowe tych szkodników. O ile na liściach widzimy pojedyncze osobniki, to zwalczanie zacznijmy od ekologicznego odławiania. Możemy także pod roślinami porozkładać małe deski lub małe i ciemne pojemniki wypełnione gałązkami cisa, w które po nocnej uczcie schowa się opuchlak. Chemiczne zwalczanie opuchlaka polega na zastosowaniu preparatu np. Mospilan 20 SP, wieczorową porą, gdy chrząszcze rusza na żer. Zwalczając chrząszcze, musimy pamiętać o larwach żerujących na korzeniach. Przy mniejszym natężeniu warto użyć preparatu P-Drakol, który zawiera dobroczynne bakterie. Tworzą one bardzo niekorzystne środowisko do rozwoju pędraków. Kolejnym polecanym preparatem to środek o nazwie Larvanem. Są to opakowania z pożytecznymi nicieniami, które dostają się do larw opuchlaków, poprzez naturalne otwory w ich ciele. I tak w przeciągu kilku dni żerujące w opuchlakach nicienie powodują ich śmierć.

zwalczanie opuchlaków
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel