Opuchlaki w ogrodzie
Opuchlaki w ogrodzie
Opuchlak to zmora każdego ogrodnika. Atakuje on wiele gatunków roślin przez cały rok. Wiosną i latem dorosłe egzemplarze żerują na liściach roślin, natomiast jesienią i zimą larwy opuchlaków wygryzają korzenie roślin.
Opuchlak — jaki jest?
Jest to owad z rzędu chrząszczy, osiągający 15 mm.
Przeważnie są one w ciemnym kolorze, ale niektóre z nich mogą mieć żółtą barwę.
Pancerz i nogi ma silne, a plecy z podłużnymi żeberkami naznaczone ma jaśniejszymi plamkami.
Najczęściej w ogrodzie możemy spotkać opuchlaka truskawkowca, opuchlaka rudonoga, opuchlaka pstrokacza i lilakowca.
Stadia rozwojowe opuchlaka
Opuchlak ma 4 stadia rozwojowe: jaja, larwy, poczwarki i dorosły owad.
Samica opuchlaka składa kuliste jaja, od 500-1000szt . Początkowo są one białe, z czasem ciemnieją. Maja one średnicy około 0,7 mm i wypełnione bezbarwnym płynem i przez to często bywają mylone z nawozami długoterminowymi.
Kolejne są larwy. Są one żółtawobiałe, z wyrazistą i ciemniejszą główką. Zgięte są łukowato i mierzą około 10 mm. To właśnie one są głównym wrogiem roślin. Larwy, które nie osiągnęły stadia poczwarki w roku pierwszym, zimują w glebie do wiosny następnego roku.
Następnie są poczwarki, w które to larwy przeobrażają się po 2-3 tygodniach. Potem młode chrząszcze, czyli ostatnie stadium. Młode chrząszcze wylęgają się po 4-5 tygodniach, na przełomie kwietnia i maja.
Cechą charakterystyczną jest to, że czując zagrożenie udają martwe.
Szkodniki te mają także ulubione rośliny. I tak możemy spotkać opuchlaki na rododendronach, truskawkach, malinach, azaliach, bluszczach, trzmielinach, ostrokrzewach, cisach i winoroślach.
Żerują one nocą, ale znaleźć w ciągu dnia na meblach i ścianach budynków. Do głównego pożywienia należą: korzenie, liście, pąki, młode pędy.
Objawem żerowania chrząszczy to powygryzane dziury w brzegach liści, szczególnie w dolnych partiach roślin. Z kolei larwy w ogrodzie robią prawdziwe spustoszenie!
Zjadają one korzenie roślin, wgryzają się one w bulwy, przez co rośliny tracą wigor, a nawet umierają. Obżerane rośliny z czasem marnieją i łatwo je z korzeniami wyrwać z gleby. Przy dużym natężeniu opuchlaków w glebie nawet utrzymanie trawnika graniczy z cudem.
Opuchlaki — zwalczanie
Opuchlaki szybko się rozmnażają i ciężkie jest ich zwalczanie. Są one dzieworodne i wcale samiec do przyszłego potomstwa nie jest potrzebny. Jednocześnie w tym samym czasie mogą występować różne stadia rozwojowe tych szkodników. O ile na liściach widzimy pojedyncze osobniki, to zwalczanie zacznijmy od ekologicznego odławiania. Możemy także pod roślinami porozkładać małe deski lub małe i ciemne pojemniki wypełnione gałązkami cisa, w które po nocnej uczcie schowa się opuchlak.
Chemiczne zwalczanie opuchlaka polega na zastosowaniu preparatu np. Mospilan 20 SP, wieczorową porą, gdy chrząszcze rusza na żer. Zwalczając chrząszcze, musimy pamiętać o larwach żerujących na korzeniach. Przy mniejszym natężeniu warto użyć preparatu P-Drakol, który zawiera dobroczynne bakterie. Tworzą one bardzo niekorzystne środowisko do rozwoju pędraków. Kolejnym polecanym preparatem to środek o nazwie Larvanem. Są to opakowania z pożytecznymi nicieniami, które dostają się do larw opuchlaków, poprzez naturalne otwory w ich ciele. I tak w przeciągu kilku dni żerujące w opuchlakach nicienie powodują ich śmierć.