Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najczęstsze choroby i szkodniki atakujące jagodę kamczacką

2020-02-20
Najczęstsze choroby i szkodniki atakujące jagodę kamczacką

Choroby i szkodniki jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka jest krzewem, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Szczególnym jej atutem są owoce, które wykazują właściwości zdrowotne - obniżają ciśnienie oraz oczyszczają organizm z wszelkiego rodzaju toksyn. To właśnie dlatego, jagoda kamczacka z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród sadowników i ogrodników. Co jednak najważniejsze - wykazuje wyjątkowo małą podatność na szkodniki i choroby. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których będzie trzeba zmierzyć się z zagrożeniami zdrowotnymi. Jak wtedy należy im przeciwdziałać?

Przędziorek chmielowca - najgroźniejszy przeciwnik jagody kamczackiej

Podczas uprawy jagody kamczackiej, często można zauważyć szkodnika jakim jest przędziorek chmielowca. Roztocz atakuje większość popularnych roślin, zarówno użytkowych jak i ozdobnych. Przędziorek żeruje przeważnie na spodniej stronie liście, a ponieważ jest szkodnikiem niezwykle małym, często hodowcy nie dostrzegają jego istnienia, przez co nieświadomie ignorują jego działania. Obecność przędziorka widoczna jest jednak na górnej stronie liści - pierwszymi objawami są małe, bardzo jasne plamki. Z czasem stają się one coraz większe oraz bardziej widoczne, a sama blaszka liściowa robi się blada i matowa. Długotrwałe żerowanie przędziorków chmielowca doprowadza do żółknięcia liści, które następnie brązowieją, usychają i ostatecznie opadają. Skutkuje to znaczącym obniżeniem wzrostu rośliny. Duża populacja szkodników może doprowadzić nawet do wyniszczenia całego krzewu. Przędziorek chmielowca pojawia się najczęściej przy suchym powietrzu i wysokich temperaturach, więc jego najsilniejsze inwazje przypadają w okresie upalnego lata.0

Niestety, ale rozmnażają się wyjątkowo szybko, a na dodatek ciężko jest się ich pozbyć. Powszechnie dostępne środki niwelują jedynie dorosłe szkodniki, podczas gdy larwy i jaja nadal pozostają na liściach po to, aby w odpowiednim czasie znowu zaatakować. Populację przędziorka chmielowca najlepiej wytępić poprzez zastosowanie mocnych preparatów chemicznych, które należy odpowiednio wybrać z aktualnego rejestru MRiRW. Warto również korzystać z kilku środków naraz, ponieważ szkodniki te szybko uodparniają się na działanie poszczególnych preparatów. Należy jednak szczególnie pamiętać, że takie owoce nie będą nadawać się już do spożycia.

Jeśli roztocze zaatakowały tylko pojedyczne krzewy jagody kamczackiej, warto spryskać je gotowym środkiem przędziorkobójczym, chociażby Polysectem Ultra Hobby AL. W sytuacji, kiedy szkodniki zajęły większą ilość roślin lub całą plantację należy posłużyć się mocniejszym preparatem, dostępnym w formie koncentratu do rozpuszczenia w wodzie. W tym celu można zastosować takie środki jak Magus 200 SC czy Karate Zeon 050 CS. Podczas mniejszej inwazji przędziorka chmielowca, można pokusić się o zastosowanie preparatów biologicznych. Środek SPIDEX 2000 zawiera roztocze dobroczynka szklarniowego, który w naturze jest naturalnym wrogiem przędziorków. Warto też przywiązać do łodygi zaatakowanego krzewu, gotowe opaski z dobroczynkiem, które samoistnie zajmą się zwalczaniem intruzów.

przędziorek chmielowca

Gąsienice motyli - niespodziewani, toksyczni lokatorzy

Jagodę kamczacką mogą również zaatakować gąsienice motyli. Najczęściej są to larwy pochodzące z rodziny zwójkowatych: zwójka wiciokrzeweczka, różóweczka oraz skośnika suchodrzewowego. Ze względu na to, że szkodniki te mają wyjątkowe duże apetyty, ich działania polegają głównie na wygryzaniu dziur w blaszce liściowej. Doprowadzają również do szkieletowania liści. Żerują przede wszystkim na liściach roślin ogrodowych, zarówno jadalnych jak i ozdobnych. Uaktywniają się głównie w nocy, dlatego często efekty ich żerowania można zobaczyć dopiero nad ranem. Gąsienice motyli pojawiają się na wiosnę, najczęściej w okolicach maja. Jeśli nie jest ich jeszcze zbyt dużo, można spróbować się ich pozbyć, poprzez spłukanie silnym strumieniem wody. Dobrym rozwiązaniem jest również własnoręczne zebranie ich do pudełka bądź pojemnika. Na większą populację, zalecane jest stworzenie odwaru z bylicy piołunu. W tym celu, wystarczy jedynie kilogram pędów przez kilkanaście minut gotować we wrzącej wodzie. Taką mieszankę należy rozpylić bezpośrednio na żerujące szkodniki. Całą czynność najlepiej powtarzać w tygodniowych odstępach czasowych. Do zwalczania gąsienic motyli można zastosować także preparat biologiczny o nazwie Dipel. Zawiera on bakterie Bacillus thuringiensis, które skutecznie unieszkodliwiają żerujące szkodniki. Środek Spintor 240 SC posiada z kolei sfermentowane bakterie Saccharopolyspora spinosa, oddziałujące na system nerwowy gąsienic. Oczywiście, istnieją również preparaty chemiczne, niwelujące ich żarłoczne działania takie jak Substral Polysec, Mospilan i Karate Zeon. Najskuteczniejsze okaże się jednak opryskiwanie młodych osobników lub takich, które dopiero wylęgają się z larw.

gąsięnice motyla

Mszyce - główna przyczyna chorób grzybowych

Na jagodzie kamczackiej czasami żerują mszyce. Nie są to zbyt wymagające szkodniki, dlatego atakują praktycznie każdego rodzaju rośliny. Ich działania polegają na natarczywym wysysaniu soków z roślin. Dodatkowym objawem ich żerowania jest nagłe pojawienie się mrówek, które zbierają wyprodukowaną przez mszyce spadź. Szkodniki te są najczęstszą przyczyną pojawiających się później chorób grzybowych, dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej się ich pozbyć. Mszyce niweluje się w dosyć łatwy sposób, wystarczy jedynie opryskać je dowolnym preparatem chemicznym. Zaleca się jednak sięgnięcie po środek Karate Zeon 050 CS albo Mospilan 20 SP. Warto jednak zastosować jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań. Można chociażby usunąć szkodniki przy pomocy silniejszego strumienia wody lub spróbować zebrać je własnoręcznie przy użyciu szczotki. Dodatkowo, zaleca się sporządzenie preparatu zawierającego płyn do naczyń. Środek należy wymieszać ze spirytusem i dokładnie opryskać żerujące mszyce. Szkodników można również pozbyć się stosując saszetki Adalia 100, zawierające larwy biedronek. Po wylęgnięciu wygłodzone larwy zjadają w całości mszyce. Cały proces niwelowania insektów trwa około tygodnia. Podobne działanie wykazuje preparat Chrysopa 1000, który posiada larwy złotooków pospolitych.

mszyce

Jagoda kamczacka a choroby grzybowe

Mimo, iż roślina zazwyczaj wykazuje dużą odporność na choroby grzybowe w wyjątkowych przypadkach może zdarzyć się, że objawy zachorowania pojawią się na liściach. Przybierają wtedy barwę brunatną lub występują pod postacią ciemnych plam. Aby temu zaradzić, należy jak najszybciej spryskać chorowity krzew odpowiednimi fungicydami na przykład Topsinem lub Miedzianem 50 WP . Po kilku dniach objawy powinny ustąpić. Istnieją jednak bardziej ekologiczne środki, które nie wpływają na owoce roślin. Moczenie schorowanych sadzonek jagody kamczackiej w preparacie Polyversum, skutecznie usuwa bakterie wywołujące choroby. Zamiennie można zastosować Biochicol lub Biosept.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel