Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Malinojeżyna

2020-02-17
Malinojeżyna

Malinojeżyna – dwa w jednym.

Dowiesz się co to jest malinojeżyna i jakie wymagania ma ten krzew, aby rodził smaczne, soczyste i aromatyczne owoce.

Malinojeżyna – krzyżówka maliny z jeżyną.

Aby zaspokoić najwybredniejsze gusty, ogrodnicy nie ustają w wysiłkach, aby tworzyć coraz to nowe gatunki owoców. Tym razem pokuszono się o owoc, który jest połączeniem najlepszych cech gatunkowych maliny i jeżyny. Cechy maliny – to duże owoce w kolorze czerwieni lub bordo, natomiast cechy jeżyny to sprężyste, długie pędy. Owoce malinojeżyny są słodkie i soczyste, ale mają nieco łagodniejszy smak, niż owoce z odrębnych gatunków. Dlatego chcąc uzyskać bardziej wyrazisty smak przetworów, należy dodać jakiś kwaśniejszy owoc. Mogą być spożywane bezpośrednio, ale nadają się także na przetwory. Można robić z nich wino, galaretki, dżemy, konfitury i soki. Owoce malinojeżyny są duże i mają lekko podłużny kształt.

Co powinieneś wiedzieć o malinojeżynie?

Krzew malinojeżyny ma długie, giętkie pędy pokryte kolcami. Tym, co go odróżnia od krzewu maliny, to brak rozłogów. Malinojeżyna owocuje na pędach dwuletnich. Owocują w lipcu i sierpniu i są bardzo plenne. Inną odmienną cechą od gatunków z których powstała malinojeżyna, są większe wymagania glebowe i stanowiskowe. Ziemia, w której zdecydujemy się posadzić malinojeżynę, powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, lekko kwaśna i umiarkowanie wilgotna. Malinjeżynę należy sadzić w miejscach słonecznych i zacisznych. Gleba zbyt zlewna, wilgotna, czy przeciwnie, sucha i piaszczysta nie jest korzystna dla malinojeżyny. Podobnie jak maliny, nie należy dopuścić do przesuszenia tego krzewu. Należy także unikać miejsc, gdzie zbiera się woda oraz gdzie mogą występować zastoiska mrozowe. Malinojeżyna jest także mniej odporna na mróz, dlatego należy ją zabezpieczyć przed zimowymi chłodami. Malinojeżynę sadzi się wiosną lub jesienią, a z pojemników także latem. Malinojezynę należy sadzić w odstępach 1,2 – 1,5 metra. Jeśli sadzisz malinojeżynę jesienią, pamiętaj o wyściółkowaniu sadzonki korą sosnową lub trociną.

Pielęgnacja malinojeżyny.

Malinojeżyna, podobnie jak malina i jeżyna narażone są na choroby i aktywność szkodników. Szkodniki, z którymi możemy się zetknąć podczas uprawy malinojeżyny to krzywik maliniaczek, szpeciel jeżynowiec, mszyca, pryszczarki. Malinojeżynę należy przycinać. Możesz to zrobić późnym latem, pod koniec lipca lub na początku jesieni w pierwszej połowie września, po owocowaniu. Pędy należy skrócić do ok. 25 cm, a stare, uszkodzone i słabe trzeba usunąć całkowicie. Jeśli lubisz zarówno maliny, jak i jeżyny, malinojeżyna będzie dla Ciebie rozwiązaniem idealnym.

malinojeżyna
malinojeżyny
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel