Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Malina olbrzymia

2020-02-17
Malina olbrzymia

Malina olbrzymia – wczesna i duża

Dowiesz się o cechach charakterystycznych maliny olbrzymiej, gdzie i jak ją sadzić oraz dlaczego warto sadzić maliny w ogrodzie.

Malina olbrzymia – jaka nazwa, taka malina.

Malina olbrzymia charakteryzuje się dużymi owocami o nieco stożkowym kształcie i jak na malinę dość dużą trwałością. Kwitnie w maju, natomiast owocuje w czerwcu i należy do odmian wczesnych. Krzew maliny olbrzymiej osiąga wysokość do 180 cm. Malina olbrzymia owocuje na pędach dwuletnich. Jest bardzo plenna i posiada gładkie pędy.

Malina olbrzymia – zdrowy owoc.

Malina olbrzymia jest bardzo zdrowym owocem, smacznym i niezwykle aromatycznym. Zawiera dużo witamin z grupy B, witaminę A oraz bardzo pożądaną PP. Oprócz witamin zawiera w sobie także sole mineralne, potas, magnez i żelazo. Malina ma właściwości obniżające gorączkę, działa uspokajająco oraz korzystnie wpływa na żołądek i jelita, dzięki zawartym w owocach maliny pektynom. Malinę olbrzymią możemy spożywać jako przekąskę, nadaje się także jako dodatek do ciast, do wyrobu soków, dżemów, musów owocowych i galaretek. Stanowi świetny dodatek do herbaty, zwłaszcza w chłodne dni. Maliny olbrzymie bardzo dobrze znoszą zamrażanie.

Co lubi malina olbrzymia?

Malina olbrzymia nie ma zbyt dużych wymagań zarówno stanowiskowych, jak i glebowych. Jest również łatwa w pielęgnacji. Optymalne warunki dla maliny olbrzymiej to ziemia lekka, przepuszczalna i wilgotna o odczynie lekko kwaśnym. W glebach ciężkich i zlewnych, a także w bardzo suchych i piaszczystych nie będzie rosła zbyt dobrze. Należy także unikać miejsc, gdzie tworzą się zastoiska mrozowe. Aby temu zapobiec, dobrze jest sadzić malinę olbrzymią na usypanych z ziemi wałach, zwanych redlinami. Malinę olbrzymią sadzimy dość płytko i zaraz po posadzeniu przycinamy na wysokości 15 cm od ziemi, aby system korzeniowy maliny olbrzymiej lepiej się rozwinął. Krzewy sadzimy w odległości około 60 cm od siebie, a odległość między rzędami powinna wynosić około 2 metrów. Sadzonki maliny olbrzymiej możemy sadzić z doniczek lub z odkrytym systemem korzeniowym. Te pierwsze możemy sadzić przez cały sezon, te drugie wczesną wiosną lub jesienią. Wykonując nasadzenia jesienią należy pamiętać, aby zabezpieczyć młode sadzonki malin przed niekorzystnymi wpływami mrozów, zwłaszcza z uwagi na płytkie nasadzenia. Możesz to zrobić tworząc wokół sadzonek kopczyki. Po owocowaniu, jesienią trzeba przyciąć wszystkie pędu, aby krzew lepiej się rozrastał i lepiej owocował. W maju i czerwcu zasilamy sadzonki maliny olbrzymiej nawozami azotowymi według wskazań producenta nawozów. Jeśli lubisz maliny i mają one dla Ciebie niepowtarzalny smak, malina olbrzymia będzie z pewnością trafionym wyborem.

malina olbrzymia
giant raspberry
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Malina czarna w doniczce Najzdrowsza z malin naturalna aspiryna!!!

Malina czarna w doniczce Najzdrowsza z malin naturalna aspiryna!!!

Cena regularna: 22,86 zł brutto17,15 zł brutto
Jeżyna bezkolcowa w doniczce

Jeżyna bezkolcowa w doniczce

Cena regularna: 22,86 zł brutto17,15 zł brutto
Malina powtarzająca owocowanie Plant Pack

Malina powtarzająca owocowanie Plant Pack

Cena regularna: 16,20 zł brutto12,15 zł brutto
Malina Olbrzymia wczesna w doniczce

Malina Olbrzymia wczesna w doniczce

Cena regularna: 20,00 zł brutto15,00 zł brutto
Malina żółta w doniczce olbrzymia

Malina żółta w doniczce olbrzymia

Cena regularna: 28,00 zł brutto21,00 zł brutto
Malina powtarzająca owocowanie w doniczce

Malina powtarzająca owocowanie w doniczce

Cena regularna: 20,00 zł brutto15,00 zł brutto
Malina żółta Plant Pack

Malina żółta Plant Pack

Cena regularna: 7,50 zł brutto5,63 zł brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel