Malina
Malina – każdy lubi ten owoc.
Dowiesz się jak, gdzie i kiedy posadzić malinę oraz jak ją pielęgnować, aby miała dorodne owoce i obfite plony.
Maliny - źródło zdrowia
Maliny są w naszym kraju bardzo popularne i lubiane nie tylko z uwagi na swoje walory smakowe. Malina jest przede wszystkim źródłem wielu witamin i składników dobrze wpływających na nasze zdrowie. W owocu maliny znajdują się witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, E I PP. Poza tym zawiera w sobie składniki mineralne, m.in. potas, magnez, fosfor, żelazo i wapń. W malinie są także garbniki i pektyny. Owoc maliny wykorzystywany jest wspierająco do obniżania gorączki, na dolegliwości przewodu pokarmowego, a także przy zaburzeniach układu nerwowego, ponieważ mają właściwości uspokajające. Maliny można spożywać bezpośrednio, jednak jest to owoc niezbyt trwały i nie nadają się do przechowywania. Z malin natomiast można robić przetwory. Kompoty, soki, konfitury i masy do wypieków. Maliny można także zamrażać.
Sadzimy malinę.
Krzewy maliny z odkrytym systemem sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. Krzewy w doniczkach możemy sadzić również latem. Maliny lubią ziemię lekko kwaśną o pH 5,5-6,5. Roślina nie ma zbyt wielkich wymagań glebowych, jednak nie należy sadzić ich w glebach ciężkich, zlewnych. Maliny nie lubią także podłoża zbyt suchego i piaszczystego. Maliny mogą rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. Odległość między krzewami powinna wynosić 0,5-0,6 metra. Odległość między rzędami w uprawie amatorskiej powinna wynosić około 2 metrów. Wskazane jest, aby maliny sadzić na redlinach. Są to usypane z ziemi niewielkie wały. Sadzonki malin sadzimy niezbyt głęboko. Staramy się, aby warstwa ziemi przykrywała korzenie na około 2 cm. Po posadzeniu niezbędne jest przycięcie sadzonki na wysokość 15 cm od ziemi. Sprawi to, że system korzeniowy lepiej się rozwinie. Po każdym sezonie, jesienią, należy wyciąć pędy, które owocowały. Jeśli sadzimy malinę jesienią, należy zabezpieczyć system korzeniowy przed zmarznięciem usypując kopczyki wokół krzewu. Odmiany pochodzące z krajów o cieplejszym klimacie powinno owinąć matami ze słomy, bo mogą przemarznąć.
Najpopularniejsze odmiany malin
-Malina czarna – Bristol
-Malina żółta
-Malina powtarzająca owocowanie
Maliny to niewątpliwie owoce, które powinny znaleźć się na naszej działce. Świeżo zebrane, prosto z krzewu smakują najlepiej, a domowa spiżarnia nie jest w stanie się obejść bez przetworów z malin na chłodne, zimowe wieczory.