Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy sadzimy maliny i jak to zrobić

2020-02-19
Kiedy sadzimy maliny i jak to zrobić

Sadzenie malin - kiedy to robić?

Maliny to jedne z najsmaczniejszych owoców, jakie odnaleźć możemy w przydomowym ogródku. Nie dziwi więc fakt, że wciąż cieszą się tak dużą sympatią zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Nadają się do wielu dań, wzbogacając swoim słodkim smakiem również ciasta i desery, dlatego warto posiadać je w kuchni. Z tego powodu coraz więcej osób zainteresowanych jest uprawą tych owoców. Należy mieć jednak świadomość, że, aby właściwie je hodować i pielęgnować, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Z niniejszego artykułu dowiesz się więc, kiedy najlepiej sadzić maliny, i w jaki sposób zrobić to prawidłowo, aby nasze wysiłki nie poszły na marne, a w ogrodzie zagościły dorodne i pyszne owoce. Zapraszamy do lektury!

W jakim miejscu posadzić maliny?

Maliny najlepiej jest sadzić na stanowiskach południowo-zachodnich. Dobrym wyborem będą również te południowo-wschodnie. Najistotniejsza jest jednak gleba, w której mamy zamiar ulokować nasze sadzonki malin. Powinna być przede wszystkim lekko kwaśna i delikatnie wilgotna. Krzewy malin są roślinami wymagającymi, dlatego należy wybierać takie miejsca, w których gleba jest żyzna i próchnicza. Najlepiej, aby sadzić je w równych rzędach zachowując między poszczególnymi krzewami odpowiednią odległość, która powinna wynosić około pięćdziesięciu centymetrów. Z uwagi na fakt, że krzewy malin potrafią bardzo się rozrastać, potrzebują wokół siebie wiele wolnej przestrzeni. Dlatego dobrze, aby pomiędzy ich rzędami zachować odstęp dwóch, a nawet - jeśli to możliwe - trzech metrów.

Dodatkowa rada:dla swoich malin wybierze miejsce dobrze osłonięte od wiatru. Maliny po prostu go nie znoszą!

Sadzonki malin - jakie kupić i gdzie można je dostać?

Odnalezienie sklepu, w którym będziemy mogli zakupić sadzonki malin, nie powinno stanowić większego problemu. Owoce te są tak popularne, że ich sadzonki znajdują się w asortymencie prawie każdego sklepu ogrodniczego. Co więcej, wybór często jest naprawdę niemal że nieograniczony, ponieważ maliny występują w setkach odmian, a wiele z nich z całą pewnością odnajdziemy w ofercie sprzedawcy. Jeśli zaś chodzi o rodzaj sadzonki, to z reguły do wyboru są aż trzy. Wśród nich wymienić należy sadzonki z nagim korzeniem, sadzonki w pojemnikach oraz wersję balotowaną. To, na który rodzaj się zdecydujemy, nie ma jednak większego znaczenia na stopień trudności uprawy malin. Wszystko więc zależne jest od naszych preferencji i tego, z którym rodzajem sadzonek chętniej będziemy pracowa

Sadzenie malin - jak właściwie to zrobić?

Sadzenie malin nie jest skomplikowane. Jednak należy przeprowadzić je jak najbardziej dokładnie. W pierwszej kolejności konieczne jest przycięcie końcówek korzeni. Trzeba pozbyć się tych, które są już suche lub zostały zranione. Następnym krokiem jest wykopanie rowu, w którym umieścimy sadzonkę. Jego głębokość powinna sięgać dziesięciu centymetrów, zaś szerokość to około dwadzieścia centymetrów. Kiedy już się z tym uporamy, warto zanurzyć korzenie sadzonki w ziemi ogrodowej z dodatkiem wody. Następnie przenosimy sadzonkę do wykopanego wcześniej dołka i równomiernie rozkładamy korzenie, dbając, aby roślina była ułożona pionowo. Następnie należy zakopać sadzonkę. Robimy to na wysokość trzeciego w kolejności pąka (licząc od dołu). Na koniec ubijamy glebę (na przykład stopami) i przycinamy pędy, które pojawiły się powyżej pąka zlokalizowanego w odległości około dwudziestu pięciu centymetrów nad ziemią.

Przesadzanie malin

Jeśli hodujemy maliny już od jakiegoś czasu, jednak z określonych względów zmuszeni jesteśmy przesadzić je w inne miejsce, to nie bójmy się tego zrobić. Krzewy malin są wysoce odporne na tego typu "przeprowadzki". Dlaczego? Ponieważ ich systemy korzeniowe są dość płytkie, dlatego łatwo można je wykopać i przenieść bez uszczerbku dla rośliny. Pamiętajmy jednak, że nawet dorosłe już krzewy wymagają odpowiednich warunków. Dlatego poszukując dla nich nowego miejsca kierujmy się zasadami wspomnianymi powyżej, tj. ulokujmy maliny na żyznej i lekko wilgotnej glebie pamiętając, że owoce te wprost uwielbiają słońce. Dobrze będą się jednak czuły również częściowo zacienione. Choć dojrzałe krzewy są silniejsze od tych dopiero co posadzonych, to im również nie sprzyjają silne wiatry i mrozy.

Kiedy jest najlepsza pora na sadzenie malin?

Jeśli mamy możliwość wyboru pory roku, w której posadzimy maliny w swoim ogrodzie, to koniecznie zdecydujmy się zrobić to jesienią. Dlaczego? Ponieważ dla korzeni to doskonały okres na regenerację, a gleba jest bardziej bogata w wodę niż latem. Dobrze jednak, aby w tym czasie temperatura nie była zbyt niska. Najlepiej aby utrzymywała się powyżej czterech stopni Celsjusza. Jesień to doskonała pora roku również z innego powodu. Dlaczego?

Ponieważ to właśnie wtedy w sklepach odnaleźć możemy przeróżne odmiany malin. Wtedy więc najłatwiej jest wybrać takie, które najbardziej nas interesują.

Sadzenie malin wiosną nie jest zalecane. Oczywiście, jeśli nie zdążyliśmy uczynić tego jesienią, możemy pokusić się o to, aby posadzić krzewy na wiosnę, jednak im później to zrobimy, tym większe ryzyko, że roślina się nie przyjmie.

krzewy malin
sadzenie malin
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel