Kalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzie
Kwiecień w ogrodzie
„Kwiecień - plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata"
Kwiecień - pierwsze skojarzenie, oczywiście wiosna! Jest to najbardziej wyczekiwany miesiąc dla miłośników ogrodu. Wiosna w tym sezonie wyjątkowo długo zmierzała w naszą stronę, lecz powoli widać jak przyroda budzi się do życia. Czwarty miesiąc roku, jak sama jego nazwa wskazuje - jest miesiącem gdzie większość roślin rozpoczyna okres kwitnienia.
Praca w ogrodzie ruszyły pełną parą, gdyż o tej porze roku nasz ogród wymaga najwięcej troski. Od tego, jak przygotujemy go wiosną, będzie zależał jego wygląd przez cały sezon. Jest to czas sadzenia, krzewów i bylin oraz nastaje pora wysiewu nasion wielu kwiatów i warzyw.
Rośliny iglaste
● Wykonujemy prace, których nie można było zrobić w marcu.
● Rozpoczynamy cięcia prześwietlające.
● Przycinamy żywopłoty z cisów, żywotników, jałowców, świerków i modrzewi.
● Można już nasadzać rośliny iglaste z gołym korzeniem.
● Rozpoczynamy opryski roślin przeciwko chorobom grzybowym.
Rośliny liściaste
● Rośliny, które zakończyły kwitnienie - kwalifikują się już do przycięcia, np. forsycja.
● Prowadzimy nasadzenie roślin z gołym korzeniem - i pamiętajmy o tym, iż tuż po posadzeniu musimy przyciąć je o 1/3 ich długości!
● Przycinamy żywopłoty z roślin zimozielonych.
Rośliny owocowe
Prowadzimy nasadzania drzewek i krzewów z gołym korzeniem.
Stosujemy opryski wg kalendarza ochrony roślin.
Byliny
● Dzielimy byliny
● Stosujemy nawożenie kwitnących roślin cebulowych
Domowa uprawa grzybów - czyli prywatne grzybobranie
● Amatorska uprawa pieczarek i innych odmian grzybów to coraz częstsze zajęcie ogrodników. Dzięki możliwości korzystania z zestawów z gotową grzybnią do uprawy w domu i w ogrodzie, bez problemu i wysiłku można cieszyć się smakiem własnych, zdrowych i ekologicznie wyhodowanych np. pieczarek.
● Samodzielna uprawa zainteresuje na pewno osoby, które unikają kupowania w sklepach grzybów pochodzących z produkcji przemysłowej, w obawie, iż takie grzyby rosły "na chemii". Jeżeli sami wyhodujemy pieczarki czy boczniaki, będziemy mieli pewność, że nie rosły na sztucznych nawozach i nie zawierają środków konserwujących, zabezpieczających przed psuciem podczas transportu i magazynowania.
Pieczarka brązowa
Kania
Boczniak ostrygowaty
Badanie gleby
Któż z nas nie marzy o pięknym, gęstym, zielonym dywanie w ogrodzie? O bujnych kwiatach oraz masie owoców z naszych przydomowych drzew? Nie każdy jednak pamięta o tym, że wybór odpowiednich nawozów oraz ich dawkowania jest niezwykle ważny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Jest sprawą oczywistą, że zarówno niedobór, jak i nadmiar pewnych składników mineralnych, może stać się dla roślin równoznaczny z ich nieprawidłowym wzrostem czy obumieraniem. Badanie gleby oraz analiza wyników pozwala na poznanie faktycznego składu naszej gleby, jej żyzności i przydatności pod określone nasadzenia a także na dobranie odpowiedniego rodzaju oraz dawki nawozu.
|
|
|
Trawniki
● Odchwaszczamy, po czym dosiewamy trawę, w miejscach gdzie wygineła
● Nawozimy
● Usuwamy kretowiska, możemy też zaopatrzeć sie w specjalne odstraszacze ultradzwiękowe
● W przypadku pojawienia się pędraków stosujemy odpowiednie preparaty
Zbiorniki wodne - oczka wodne
● Sprzątamy w naszym akwenie
● Montujemy wszelkie urządzenia
● Jeśli jest dość ciepło możemy już wpuszczać ryby
Ciekawostki:
● Kwiaty kwitnące w kwietniu: krokusy, narcyzy, pierwiosnki, puszkinie, hiacynty, cebulice, szachownice, śnieżniki, tulipany, bratki, sasanki , bergenie, fiołki wonne, stokrotki. Pod koniec kwietnia zakwitają floksy szydlaste, goryczki i serduszka okazałe.
● Krzewy kwitnące w kwietniu: forsycje, magnolie gwiaździste, pigwowiewc, złotolin, mahonia pospolita, krzewinki barwinka, tawuła wczesna (II połowa miesiąca), porzeczka krwista (przełom IV i V).
● Drzewa kwitnące w kwietniu: wiśnia piłkowana no i oczywiście na przełomie kwietnia i maja kwitną drzewa i krzewy owocowe a efekt jest taki, że jeśli nam warunki pozwalają warto posadzić parę egzemplarzy !