Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jodła pospolita

2020-02-17
Jodła pospolita

Jodła pospolita – dostojny iglak

Dowiesz się, jakimi cechami charakteryzuje się jodła pospolita, jakie są jej odmiany i gdzie powinniśmy posadzić jodłę pospolitą, aby pięknie rosła.

Jodła pospolita – znana z naszych lasów.

Jodła pospolita, nazywana także jodłą białą (Abies alba) występuje w stanie naturalnym, na terenach górskich. To zimozielone drzewo pochodzi z Europy i Azji, z terenów chłodnych i wilgotnych. Jodła pospolita kwitnie wiosną, w kwietniu i maju. Na jodle pospolitej pojawiają się wtedy szyszki. Są niezbyt duże w żółtawym kolorze w przypadku szyszek męskich i czerwonawe, nieco większe rodzaju żeńskiego. Jeśli jednak chciałbyś wykorzystać dekoracyjność tych szyszek, to raczej nie znajdziesz ich pod drzewami, jak w przypadku świerka. Szyszki jodły jesienią się rozpadają wysypując nasiona. Igły jodły pospolitej są zielone, nie opadają na zimę i wyrastają na pędach pojedynczo. Jodła wykorzystywana jest w zielarstwie. Z igieł i żywicy wyrabiane są olejki eteryczne oraz preparaty lecznicze. Uzyskiwane z tego drzewa jodły nadaje się do wykorzystania przy produkcji mebli, w przemyśle papierniczym i budowlanym. Młode jodły można wykorzystać jako drzewko bożonarodzeniowym.

Jakie jodły pospolite możesz zasadzić w swoim ogrodzie?

Jodła pospolita, jaką spotykamy w naszych lasach, rzadko jest sadzona w ogrodach przydomowych z uwagi na osiąganie przez to drzewo imponujących rozmiarów. Dlatego jodły można spotkać w ogrodach, w odmianach o nieco niższym pokroju. Często ogrodnicy korzystają z jodeł szczepionych na pniu, które mogą być elementem szerszej kompozycji. Ozdobne odmiany jodły niezbyt dobrze sobie radzą w zanieczyszczonym środowisku i w rejonach o chłodniejszym klimacie. Do odmian o niższym wzroście, dla których bez problemu wygospodarujesz miejsce w ogrodzie należy jodła pospolita ‘Pendula’, ‘ Bystricka’, ‘Pyramidalis’. Jodły te osiągają wysokość do 3 metrów, oprócz ‘Penduli’, ale ta odmiana ma płaczący pokrój i ścielące się pędy.

Wymagania jodły pospolitej.

Jodła pospolita, mimo, że spotykana w stanie naturalnym w naszych lasach, jest dość wymagająca. Najlepiej czuje się w podłożach żyznych, wilgotnych i próchniczych. Natomiast nie może być uprawiana w miejscach, gdzie gleba jest sucha, piaszczysta albo ciężka i zbita. Najlepszym stanowiskiem dla jodły pospolitej jest miejsce osłonięte od wiatru, cieniste lub półcieniste, ponieważ jodła pospolita źle znosi ostre słońce i upały. Chociaż drzewo to pochodzi z chłodniejszych części Europy i Azji, może przemarzać podczas silnych mrozów, a młodsze sadzonki nawet w czasie wiosennych przymrozków. Przyzwyczajona do natury i czystego powietrza, nie nadaje się do nasadzeń miejskich, ani w miejsca, gdzie będzie narażona na działanie spalin i smogu. Jodła pospolita może być narażona na występowanie chorób i szkodników. Drzewa najczęściej atakowane są przez mszyce. Niekiedy możesz spotkać na jodle pospolitej ochojnika i przędziorka. Z chorób jodły najczęściej są atakowane przez grzyby, takie jak rdza jodłowa i osutka.

Chociaż jodła pospolita bywa kapryśna, jest na tyle pięknym drzewem, że warto dla niej znaleźć odpowiednie miejsce w ogrodzie.

jodła pospolita Bystricka
jodła pospolita Pendula
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Jodła kaukaska

Jodła kaukaska

30,00 zł brutto
Jodła pospolita

Jodła pospolita

26,14 zł brutto
Jodła balsamiczna

Jodła balsamiczna

29,00 zł brutto
Jodła Veitcha

Jodła Veitcha

12,43 zł brutto
Jodła Fraserii

Jodła Fraserii

11,22 zł brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel