Jodła kalifornijska
Jodła kalifornijska – najmniej wymagająca jodła
Dowiesz się, jakie cechy charakterystyczne posiada jodła kalifornijska oraz gdzie i kiedy możemy ją sadzić.
Jodła kalifornijska – kilka słów o wyglądzie.
Jodła kalifornijska jest wysokim, dostojnym drzewem o regularnym, wąsko stożkowym pokroju z nieco zaokrąglonym wierzchołkiem. Może dorastać nawet do 40 metrów w zależności od klimatu. Na naszej szerokości geograficznej osiąga wysokość przeważnie do 10 metrów. Rośnie szybko, przyrost roczny jodły kalifornijskiej wynosi około 25 cm. Igły jodły kalifornijskiej są długie i mogą osiągać nawet 7 cm. Są miękkie, łagodnie zakończone i przybierają barwę srebrzysto-zieloną lub nawet niebieskawą. Szyszki jodły kalifornijskiej są średniej wielkości i dochodzą do 13 cm długości, osadzone pionowo i przybierają barwę zieloną, później fioletową. Jesienią nie opadają, tylko rozpadają się uwalniając nasiona.
Jodła kalifornijska – warunki pod uprawę.
Jak wspomniałam w tytule, jodła kalifornijska w przeciwieństwie do innych rodzajów jodeł, jest stosunkowo mało wymagająca. Mam dość dużą odporność na mróz, suszę oraz zanieczyszczenie środowiska. Jeśli chodzi o warunki glebowe cechuje ją wysoka tolerancja, zatem rośnie dobrze zarówno na glebach o średniej wilgotności, jak i w suchej, ubogiej w składniki odżywcze. Jodła kalifornijska lubi słońce i otwarte, wietrzne przestrzenie.
Odmiany jodły kalifornijskiej
Dla tych, którym przypadła do gustu jodła kalifornijska, ale martwią się jej wielkimi rozmiarami, mam dobrą wiadomość. Istnieją w sprzedaży odmiany jodły kalifornijskiej, których rozmiary są znacznie mniejsze i z powodzeniem będziesz mógł taką odmianę jodły kalifornijskiej posadzić nawet w małym ogrodzie. Najpopularniejszą odmianą jodły kalifornijskiej jest ‘Compacta’ o wysokości nieprzekraczającej 3 metrów. Ma gęsty, nieregularny pokrój i niebieskozielone igły. Jeszcze niższą odmianą jodły kalifornijskiej jest ‘Nana’, której wysokość nie przekracza 2 metrów. Ma zwarty pokrój i niebieskawe igły. Jeśli chodzi o koloryt, wartą wzmianki jest odmiana ‘Wintergold’, o zółtozielonej barwie, wybarwiająca się zimą na kolor żółty.
Na co uważać w przypadku jodły kalifornijskiej?
Tak samo, jak inne jodły, także jodła kalifornijska narażona jest występowanie chorób i szkodników. Często możemy spotkać na jodłach mszyce i przędziorki.
Jodła kalifornijska powinna być nieodzownym elementem dużych ogrodów z uwagi na swoje rozmiary i dostojeństwo. Także niebieskawy koloryt jodły kalifornijskiej może być ciekawym akcentem na tle typowej zieleni. Poza tym jest to wytrzymałe na przeciwności zarówno środowiskowe , jak i klimatyczne, drzewo, co na tle innych jodeł je mocno wyróżnia.