Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przechować rośliny (Start Pack) przez zimę kiedy jesienią nie zdążę ich posadzić.

2022-01-31
Jak przechować rośliny (Start Pack) przez zimę kiedy jesienią nie zdążę ich posadzić.

Zdarza się, ze zima nas zaskoczy i nie zdążymy posadzić roślin na docelowe miejsce jesienią, co wtedy mogę zrobić z sadzonkami, jak przechować je do wiosny?

Wbrew pozorom nie jest to trudne i jak najbardziej jest możliwe. Dla roślin zimą niebezpieczne są następujące czynniki zewnętrzne:

  • niska temperatura
  • utrata wilgoci
  • gryzonie
  • wysoka temperatura

Niska temperatura powietrza zimą jest naturalna, większość roślin z naszej szkółki bez problemów radzi sobie z temperaturami na poziomie -20 do -30 stopni. Trzeba jednak zauważyć, że inna jest wrażliwość na mróz korzeni, a inna części nadziemnej. Dla systemu korzeniowego temperaturą graniczną jest -7 do -10 stopni, podczas gdy część nadziemna rośliny radzi sobie z temperaturami dużo niższymi. Należy o tym pamiętać podczas przechowywania.

Utrata wilgotności jest niebezpieczna zarówno zimą jak i latem. Wszyscy chyba zetknęli się z sytuacją kiedy Panie wywieszają zimą pościel po praniu do wysuszenia/wymrożenia. Niska temperatura i woda w postaci lodu ogranicza parowanie, ale nie hamuje całkowicie tego procesu. Pościel po dłuższym wietrzeniu wysycha, nasze rośliny również utracą wilgoć. Najbardziej do utraty wilgotności przyczynia się silny wysuszający wiatr – pamiętaj o tym podczas przechowywania sadzonek.

Gryzonie, zające i dziko żyjące króli potrafią na szkółce poczynić prawdziwe spustoszenie. Zwierzęta zimą szukają pokarmu, a kora i młode gałęzie są ich prawdziwym przysmakiem. Wybierając miejsce na zimowanie sadzonek trzeba je właściwie zabezpieczyć przed zwierzętami.

Wysoka temperatura w ogrzewanych piwnicach, garażach, przydomowych tunelach i szklarniach lub kopcowanie roślin na południowej stronie działki potrafią poczynić tyle samo szkody co silne mrozy. Temperatura powyżej +7 stopni pobudza rośliny do wzrostu. Zainicjowanych procesów nie da się już zahamować w 100%

Aby właściwie przetrzymać rośliny przez zimę możesz zastosować poniższe rozwiązania:

  • Zdejmij balot i zakop sadzonki na północnej stronie działki pod kątem 45 stopni w ziemi. Zadołowane rośliny przykryj agrowłókniną(2-3 warstwy) lub obsyp liśćmi. Równie dobre efekty daje przykrycie roślin gałęziami z drzew iglastych. Miejsce szczepienia podczas kopcowania powinno być 10-20 cm pod ziemią.
  • Zdejmij balot i umieść sadzonki w wiadrze, głębokiej misce lub kastrze budowlanej. Kastrę wypełnij żwirem lub piaskiem. Tak przygotowane sadzonki wstaw do zimnego garażu, szopy lub wiaty. Jeśli obawiasz się że w pomieszczeniu temperatura spadnie poniżej -15stopni zabezpiecz górną część jakimś izolatorem (agrowłóknina, kartony, zużyte koce itp.)Pamiętaj żeby nie używać folii i zapewnić prawidłowy obieg powietrza.

Przechowując przez zimę rośliny iglaste musisz zwrócić szczególną uwagę na ich luźne rozłożenie w dołowniku. Zbyt gęste ułożenie iglaków spowoduje ich pleśnienie, którego nie uda się już zatrzymać.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel