Hortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacja
Hortensja bukietowa - dumna i elegancka
Hortensje to krzewy liściaste, które z roku na rok sa coraz bardziej popularne. Co raz częściej tez możemy oglądać te gatunki w przydomowych ogrodach. Cechą charakterystyczną są przepiękne i duże, stożkowe kwiatostany, które podziwiać możemy od lata, aż do później jesieni. Przeważnie jej długotrwałe kwiaty są barwy białej i różnych odcieni różu.
Jak uprawiać te przepiękne krzewy?
Jaką odmianę wybrać?
Hortensja bukietowa, a ogrodowa - różnice
Zdarza się, że hortensja bukietowa jest mylona z ogrodową i gdyby nie nazwa odmiany, niejedna osoba posadziła by nie tą którą chciała. Pierwszą różnicą, którą widać od razu są Hortensja bukietowa odmianykwiaty. U hortensji ogrodowej są one okrągłe, kuliste i spłaszczone, natomiast kwiatostany hortensji bukietowej są w kształcie stożka i długości od 15 do 20cm. Okres kwitnienia też jest nieco inny, gdyż hortensja bukietowa rozpoczyna kwitnienie od drugiej połowy lata i kwitnie, aż do jesieni, czyli później zaczyna niż hortensja ogrodowa.
Hortensja bukietowa - przegląd najpopularniejszych odmian
- Grandiflora, Phantom, Polar Bear -piekne odmiany cechujące się dużymi, wiechowatymi kwiatostanami, które osiągają nawet 20-30cm długości. Kwiaty maja biały kolor, aczkolwiek z czasem lekko różowieją.
Możemy podziwiać je od lipca, aż do września. Krzewy osiągają około 2m wysokości. Zdarza się, że potrafią dorosną nawet do 3m.
- Pinky Winky, Pink Diamond i Vanilla Fraise- nazywamy je pudrowymi hortensjami. A wszystko to dzięki przebiegowi ich kwitnienia. Początkowo ich duże kwiatostany są białe, z czasem jednak zaczynają zmieniać swoją barwę na czerwoną.
I tak kwiatostan na końcu jest biały, nieco dalej różowy, a na końcu jest czerwony. Kolor tzw. "ombre".
- Limelight -ciekawa odmiana dorastająca do 3m wysokości.
Charakteryzuje się dużymi wiechowatymi kwiatami w pięknej seledynowej barwie. Nazywana jest również limonką, ze względu na kolor kwiatów.
- Candlelight- nowa i bardzo elegancka odmiana dorastająca do 120cm wysokości.
Barwę kwiatów Candlelight ma cudownie kremowożółtą.
Hortensja bukietowa - jak uprawiamy?
Hortensja bukietowa potrzebuje stanowiska półcienistego, aczkolwiek poradzi sobie również w słońcu. Miejsce powinno być ciepłe i najlepiej osłonięte o wiatru, natomiast gleba żyzna, świeża i o kwaśnym odczynie. Warto sadzić hortensję pod wysokimi drzewami, przy ścianach domu lub też w pobliżu żywopłotu. Pięknie wygląda skomponowana z bylinami i wysokimi trawami, może również rosnąć jako pojedyncza roślina w wyeksponowanym miejscu. Ważne jest również cięcie hortensji. I tu mamy kolejną różnicę pomiędzy hortensją bukietową i ogrodową. Polega ona na tym, iż hortensja bukietowa kwitnie na pędach młodych, tegorocznych, natomiast hortensja ogrodowa na pędach zeszłorocznych. Nie mając zatem tej wiedzy, jaką odmianę posadziliśmy, może skutkować tym, ze po wiosennym cięciu nie doczekamy się kwiatów. Wczesną wiosną, mniej-więcej końcem marca lub początkiem kwietnia, w zależności od pogody, pędy tniemy na 4-5 pakiem. Warto również nawozić hortensję, najlepiej specjalnym nawozem do jej uprawy, gdyż prócz dokarmiania rośliny, zostanie tez wyrównane ph podłoża.