Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Jabłoń Piros

2020-01-14
Drzewka owocowe - Jabłoń Piros

Jabłoń Piros - parchoodporna i deserowa

Jabłoń Pirros w ostatnich latach zyskała wiele na wartości. Jest najpopularniejszą odmianą letnią wraz z jabłonią James Grieve. Pirrosa otrzymano z połącznia odmian Helios i Apollo w 1963r w Niemczech. Do uprawy wprowadzona tam została dopiero 1985r, natomiast w Polsce rok wcześniej. Do krajowego Rejestru wpisana została wprowadzona 1w 1997r. Dowiedz się jak uprawiać jabłoń Pirros.

Jak rośnie jabłoń Piros?

Jabłoń ta rośnie średnio silnie, o luźnej koronie i sztywnych konarach. Krótkopędów ma mało, ale bez żadnych problemów zawiązuje na nich pąki. Łatwo można tą odmianę formować - zaleca się początkowo przerzedzanie zawiązków, a następnie przyginanie gałązek. Piros jest jabłonią obcopylną i najlepszym towarzystwem będą jabłonie James Grieve, Discovery, Oliwka Żółta, Gala Must, Geneva Early, Malinówka Oberlandzka.

Jabłoń Piros - jak owocuje?

Jest to odmiana typowo deserowa. Owoce ma średnie, lecz poprzez przerzedzanie zawiązków mozna doprowadzić do ich powiększania. Jabłka Pirosa są niesamowicie wprost soczyste, bardzo kruche o słodko-kwaśnym miąższu. Kształt mają spłaszczonej kuli, w zielonożółtym kolorze i bardzo mocnym karminowym rumieńcem. Owocuje ona regularnie, rokrocznie i bardzo obficie. W połowie sierpnia możemy oczekiwać na zbiór, który bywa czasami nawet trzykrotny. Możemy tez przechowywać je kilka tygodni w chłodni.

Jak uprawiamy jabłoń Piros?

Ważne, gdy w maju zaczną pojawiać się nowe liście, musimy dokonać ostatnich już przycięć. Do połowy lata wycinamy gałęzie suche lub przemarznięte. Zostawiamy tylko pędy, które zakończone są pąkami. Warto również skracać gałęzie, które wyrosły nam poza obrysem korony - dzięki temu, w ich miejsce wyrosną pędy około 30cm, na których to owoce będziemy mieli w roku kolejnym. Dobrym pomysłem jest również ściółkowanie gleby wokół drzewka, aby uchronić ją przed możliwą suszą w lecie.

Sadzonki jabłoni Piros preferują stanowisko ciepłe, słoneczne, a glebę żyzną i zasobną.

Jabłoń Piros - dodatkowe cechy.

Najważniejszą cechą Pirosa jest całkowity brak podatności na parcha czy też mączniaka, co kwalifikuje ją do uprawy ekologicznej. Ponadto cechuje się też bardzo dużą mrozoodpornością. Bez problemu będzie rosła w miejscach bardzo zimnych jak i w obniżonym terenie.

Dzięki jej zaletom bardzo często wybierana jest przy nasadzeniach sadów towarowych czy też amatorsko w sadach przydomowych.

jabłoń Piros
jabłko Piros
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel