Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Jabłoń Mutsu

2020-01-14
Drzewka owocowe - Jabłoń Mutsu

Jabłoń Mutsu - "zielone jabłuszko"

Jabłoń Mutsu jest to japońska odmiana jabłoni, którą znamy najczęściej z marketów. To właśnie tam na półkach pysznią się zielone, twarde i soczyste owoce jabłoni Mutsu. Dowiedz się jak uprawiać się to odmianę, jak o nią dbać i ją pielęgnować, aby cieszyć się "zielonym jabłuszkiem" ze swojego ogrodu.

Jabłoń Mutsu - garść informacji

Ta wspaniała odmiana powstała w Stacji Doświadczalnej Aomorii w Japonii i jest krzyżówką deserowej "Golden Delicious" i "Indo". Niektórzy myślą, że jest to dość nowa odmiana - nic bardziej mylnego, gdyż stworzona ona została już 1930r. Wcześniej głównie uprawiana była w kraju z którego pochodzi jak również w Stanach Zjednoczonych.

Do krajowego rejestru wpisana została w lutym 2005r.

Jak rośnie jabłoń Mutsu?

Drzewa odmiany Mutsu charakteryzują się dość silnym wzrostem i niezbyt gęstą, za to rozłożystą koroną. Sztywne konary odchodzą od przewodnika pod dużym kątem. Wcześnie wchodzi w okres owocowania i owocuje już w 3 roku od posadzenia bardzo obficie i corocznie.

Odmiana "Mutsu" jest jabłkiem typowo deserowym o bardzo dużym owocu, w kulistostożkowym kształcie. Skórkę ma błyszczącą, gładką, w kolorze zielonym lub zielonożółtym. Miąższ jest gruboziarnisty, średnio twardy lub twardy, kremowy z delikatnym zielonkawym odcieniem. Owoce są bardzo soczyste i lekko kwaskowate w smaku.Jako, że Mutsu jest odmianą późno zimową dojrzałość osiąga n początku października, natomiast dojrzałość spożywczą nawet w grudniu. Kolejnym plusem są jej walory przechowalnicze, w chłodnych warunkach mogą być przetrzymywane nawet do marca. Rewelacyjnie również owoce znoszą transport, dzięki temu są poszukiwanym towarem eksportowym. Warto wspomnieć również o tym, iż nie jest ona samopylna, a mało tego to roślina triploidalna - to znaczy, że sama nie jest zapylaczem dla innych jabłoni, gdyż nie tworzy żywotnego pyłku, który zapylił by inne odmiany.

Jabłoń Mutsu - jak uprawiamy?

Jak większość roślin owocowych sadzonki jabłoni potrzebują stanowiska słonecznego i ciepłego - w przypadku jabłoni Mutsu osłoniętego również od wiatru, gdyż nie jest całkowicie. Jabłoń Mutsu - uprawa i pielęgnacja mrozoodporne, wytrzymują mrozy do -25'C. Zimą, szczególnie, gdy jest wietrznie i mroźnie, nie ma pokrywy śnieżnej - najlepiej okryć ją okryć. Jeśli decydujemy się posadzić jabłonkę kopaną z gruntu to najlepiej sadzić ją wczesną wiosną lub jesienią. Natomiast rośliny, które uprawiane były w doniczkach możemy sadzić bez ryzyka cały sezon. Drzewko Mutsu lubi ziemię gliniasto-piaszczystą z domieszką torfu. Jeśli glebę mamy słabą to warto by było przed posadzeniem rośliny zaprawić lepszą ziemią wraz z kompostem. Odmiana też mało wrażliwa jest na parcha i mączniaka jabłoni oraz średnio wrażliwa na zarazę ogniową jak i choroby kory i drewna. Wymagają regularnego cięcia i przerzedzania.

Towarzystwem, które warto posadzić, aby mieć te wspaniałe jabłka jest:

-Gloster

-Golden Delicious

-James Grieve

-Spartan

jabłka mutsu
jabłoń mutsu
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel