Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Jabłoń Malinówka Malinowa

2020-01-14
Drzewka owocowe - Jabłoń Malinówka Malinowa

Malinówka – jabłoń z historią.

Powiemy Ci, kiedy posadzić jabłoń malinową, jak ją pielęgnować , w jaki sposób przycinać i co powinieneś jeszcze wiedzieć o malinówce.

Pochodzenie jabłoni malinowej

Pierwsze wzmianki o malinówce pochodzą już z drugiej połowy XVIII wieku. Jednak jej rodowód nie jest do końca znany. Niektóre źródła podają, że ojczyzną jabłoni malinowej jest Holandia, inne, że Niemcy. Nie zmienia to jednak faktu, że w amatorskiej uprawie wciąż cieszy się dużą popularnością.

Kilka słów o malinówce

Jabłoń malinowa rodzi ciemnoczerwone owoce o intensywnej barwie, niezbyt duże. Malinówka jest soczysta, słodka i ma lekko malinowy smak, dzięki czemu zawdzięcza swoją nazwę. Jabłoń malinowa jest odporna na mróz i choroby, na co wpłynęła długoletnia adaptacja do naszych, lokalnych warunków.

Charakterystyka jabłoni malinowej

Malinówka kwitnie w maju biało-różowymi kwiatami, owocuje zaś jesienią. Pierwszych okazów można już wypatrywać pod koniec sierpnia. Wzrost jabłoni malinowej jest intensywny, ma gęstą szeroką koronę. Jabłoń malinową najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Drzewko malinówki lubi ziemię gliniasto-piaszczystą z domieszką torfu. Lubi stanowiska mocno nasłonecznione. Dołek o posadzenia jabłoni malinowej powinien mieć 70-90 cm głębokości i 40-50cm szerokości. Drzewko sadzimy nie głębiej niż miejsce okulizacji. Drzewko jabłoni malinowej, podobnie jak innych odmian należy przycinać. Młode drzewka przycinamy nieco delikatnej, stare drzewa malinówki tniemy ostrzej, aby ją odmłodzić. Cięcia wykonujemy późną jesienią i zimą. Przycinamy pędy wiosenne w okolicach czwartego pąku. Nasze cięcie powinno być ukośne i równoległe do pędu. Z jabłoń malinowej usuwamy także pędy znajdujące się poniżej 50 cm na ziemią. Pozbywamy się także pędów wyrastających z przewodnika. W tym przypadku jednak staramy się zachować podczas przycinania kąt prosty. Jeśli nasza malinówka nie ma jeszcze pędów, skracamy jej przewodnik. Zasada, jaką należy się wówczas kierować jest następująca : szerokość przewodnika - 1,1 cm – skracamy go do wysokości 70-80 cm, szerokość 1,2 cm – skracamy do wysokości 80-90 cm. Podobnie jak w przypadku innych odmian, jabłoń malinową nawozimy. Robimy to wiosną, a intensywność nawożenia uzależniona jest od jakości gleby. W pierwszym roku uprawy, w okolicach maja, możemy zastosować pierwszą dawkę nawozów. Kolejną dawkę po 5 tygodniach. Można zastosować saletrę amonową lub nawóz Polifoska. Jeśli nasza gleba jest uboga, dobrze jest zastosować w pierwszych dwóch latach nawozy azotowe. Stosujemy je na 2-3 tygodnie przed kwitnieniem. Młode drzewka malinówki nawozimy jedynie wokół niego.

Malinówka – smak dzieciństwa.

Mimo, że w naszych sklepach próżno szukać malinówki, darzymy ją ogromnym sentymentem. Jabłoń malinowa była niegdyś jedną z najpopularniejszych odmian w naszym kraju. Obecnie sadownicy stawiają na sadzonki jabłoni, które można przechowywać znacznie dłużej, niż malinówkę. Jednak ci, którzy w swoich ogrodach sadzą drzewka owocowe, coraz częściej sięgają po takie odmiany, jak malinówka.

Zapylacze:

-Jabłoń Antonówka

-Jabłoń Koksa pomarańczowa

jabłoń Malinowa Malinówka
jabłoń Malinówka
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel