Drzewka owocowe - Jabłoń Gala
Jabłoń Gala - królowa polskich sadów
Jabłoń Gala pochodzi z Nowej Zelandii i jest krzyżówką odmiany Kidd's Orange Red oraz Golden Delicioud. Następnie odmiana ta "udała" się do Ameryki Południowej. Jej owoce musiały trochę poczekać na dostanie się do czołówki najchętniej kupowanych odmian w Europie. Dowiedz się jak uprawiać i jakie wymagania ma ta wspaniała odmiana.
Jabłoń Gala - jaka jest
W Polsce na wpisanie do rejestru odmian jabłoń Gala czekała - bagatela 20lat. Jednakże pomimo niedużych owoców, przeważył ich wyśmienity smak. Jabłoń ta rośnie umiarkowanie, a wręcz słabo. Koronkę ma piramidalną i bardzo kształtną, jest wręcz okazała. Zarówno gałęzie jak i konary tej sadzonki jabłoni układają się pod bardzo szerokim katem względem przewodnika.
Jabłoń ta w okres owocowania wchodzi dość szybko, gdyż w drugim roku od posadzenia, a następnie owocuje regularnie, rok rocznie i bardzo obficie.
Nie jest odmianą samopylną, więc aby owocować potrzebuje towarzystwa jabłoni James Grieve, Spartan, Ligol, Gloster Melrose lub Rubinette.
Jabłoń Gala - charakterystyka owoców
Gala jest uniwersalną odmianą, która jest jednocześnie odmianą przetwórczą jak i wybitnie deserową. Kształt owocu jest kulisty, średniej wielkości, o charakterystycznej skórce: początkowo zielonkawożółta, potem złocista z karminowym, intensywnym rumieńcem. Miąższ tej odmiany jest żółty, bardzo słodki, chrupiący i soczysty i bardzo smaczny z delikatnie wyczuwalnym zapachem wanilii. Jako odmiana późna owoce dojrzewają pod koniec września.
Jabłoń Gala - jak uprawiamy?
Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe, o żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Jeżeli nie mamy takie stanowiska, to musimy wykopać nieco większy dołek, zabrać z niego ziemię i wsypać świeżej ziemi uniwersalnej wraz z np. kompostem. W uprawie amatorskiej nie wymaga oprysków, gdyż jest odporna na większość chorób. Jako, że drzewko Gali nie rośnie zbyt silnie, za to potrafi obficie zaowocować, warto przerzedzać zawiązki owoców, aby nie dopuścić do uszkodzenia konarów i gałązek.
Gala kwitnie późno, dlatego też kwiaty rzadko przemarzają, znosi również mrozy do -30'C. Dużo gorzej znosi długotrwałe upały powyżej 30'C.
Jabłoń Gala - resumując
Wspaniała i mało wymagająca odmiana deserowa, która może być bezpośrednio spożywana, jak również przerabiana w formie ciast, soków czy przetworów. Owoce możemy przechowywać do grudnia, natomiast w chłodni z kontrolowaną temperaturą nawet do marca. Odmiana godna polecenia do ogrodów przydomowych i działkowych.