Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Jabłoń Boiken

2020-01-14
Drzewka owocowe - Jabłoń Boiken

 

Jabłoń Boiken (znana również pod nazwami Bojka lub Bojkena) to bardzo stara odmiana, najprawdopodobniej pochodząca z Niemiec. Była znana już w 1828 roku! W naszym kraju, swego czasu była jedną z najchętniej uprawianych odmian, jednak teraz uprawia się ją rzadziej, co nie oznacza, że w ogóle. Nadal ma wielu zwolenników zarówno smaku pysznych owoców jak i odporności na mróz i choroby grzybowe. Samo drzewo rośnie umiarkowanie silnie i tworzy luźną, kulistą koronę., która pod ciężarem owoców staję się rozłożysta. Owocuje bardzo obficie i zazwyczaj na przemiennie, co drugi rok. Nadaję się do nasadzeń przy drogach, gdyż jest mało wymagająca. Oczywiście, jak każde drzewo owocowe lubi żyzne i umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne gleby, jednak poradzi sobie również w słabszych warunkach. Nie toleruje jedynie ciężkich i zalewowych gleb. Należy jednak pamiętać, aby mimo wszystko dbać o drzewo, gdyż jest to żywa roślina, i nawet najbardziej odporna może jednak z czasem obumrzeć. Tak więc zimą warto okrywać przez pierwsze lata po posadzeniu młode sadzonki jabłoni. Po kilku latach Boiken staje się już odporny na mróz.

Jabłoń Boiken - doskonałe owoce do przechowywania

Owoce odmiany Boiken są średnie lub duże i mają kulisto-stożkowy kształt. W smaku są delikatnie kwaskowate, soczyste i mają ścisły miąższ, jednak nie są wybitnie smaczne. Ich skórka jest tłusta, gruba i gładka o zielono-żółtej barwie, pokryta w znacznej części czerwonym nalotem. Owoce zbiera się zwykle w październiku, jednak do bezpośredniego spożycia nadają się dopiero po kilku tygodniach przechowywania. Odmiana najlepiej sprawdza się do przygotowywania przetworów takich jak soki, dżemy czy konfitury do ciast. Do jedzenia na surowo nadają się od stycznia, aż do maja. Doskonale znoszą transport i nie są wrażliwe na uszkodzenia.

Aby jabłoń Boiken dobrze i obficie owocowała, wymaga w sąsiedztwie towarzystwa innych jabłoni. Najlepszymi zapylaczami dla Boikena będą:

-Antonówka Zwykła

-Oliwka Żółta (Papierówka)

-Koksa Pomarańczowa

-Malinowa Oberlandzka

-Reneta Landsberska

jabłoń koksa pomarańczowa
antonówka zwykła
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel