Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Grusza Red Bonkreta Wiliamsa

2020-01-14
Drzewka owocowe - Grusza Red Bonkreta Wiliamsa

Grusza Red Bonkreta Williamsa - charakterystyka

Grusza Red Bonkreta Williamsa jest mutantem odmiany Bonkreta Williamsa o czerwonych owocach. Najbardziej popularna jest w Ameryce, jednak w Polsce też jest często uprawiana przez amatorów w domowych sadach. Drzewo Red Bonkrety rośnie na początku umiarkowanie szybko, z czasem jego wzrost znacznie zwalnia. Tworzy stożkową i mocno zagęszczoną, nieregularną koronę. U starszych drzew korona ma tendencję do zwieszania się. W okres owocowanie wchodzi bardzo wcześnie, już w 2 lub 3 roku po posadzeniu można spodziewać się plonu. Owocuje corocznie i niezwykle obficie. Jej kwitnienie przypada na kwiecień, a owoce gotowe do zbierania są w pierwszej połowie września. Grusza ta jest bardzo dobrym zapylaczem dla wielu innych odmian. Co do odporności niestety jest dość podatne zarazę ogniową i średni podatne na parcha. W zimie należałoby ją okrywać, gdyż nie lubi mrozu.

Grusza Red Bonkreta Williamsa - owoce

Owoce gruszy Red Bonkreta Williamsa są duże lub bardzo duże (zdarzają się egzemplarze mające nawet 200 g!) i mają piękną, ciemno czerwoną barwę. Skórka jest cienka i gładka, a miąższ jest kremowo-biały, delikatny, masłowy, o pięknym aromacie i wyśmienitym, lekko winnym smaku. Zaspokoi apetyt nawet największych koneserów owoców. Gruszki doskonale nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory, niestety nie przechowują się zbyt dobrze. Po kilku dniach od zerwania tracą smak. W odpowiednich warunkach (chłodnia) można je przechowywać około 4 miesiące.

Grusza Red Bonkreta Williamsa - sadzenie i pielęgnacja

Odmiana Red Bonkreta lubi ciepłe i osłonięte od wiatru miejsca, dlatego warto przed zasadzeniem znaleźć dla niej odpowiedni kącik. Najlepiej zapewnić jej żyzną, próchniczą, przepuszczalną glebę, o lekko kwaśnym odczynie. Lubi ziemie gliniaste. Dołek do posadzenia powinien być spory, tak aby korzenie miały dużo miejsca. Najlepszym terminem nasadzeń drzew owocowych jest wiosna i jesień, chyba że chodzi o drzewka w doniczkach, wtedy możemy je bez obaw sadzić cały rok, od momentu rozmarznięcia ziemi do chwili ponownego jej zamarznięcia.

Aby grusza Red Bonkreta Williamsa owocowała, wymaga innej odmiany w sąsiedztwie, która ją zapyli. Odmianami zapylającymi Red Bonkretę są:

-Grusza Bera Hardy

-Grusza Faworytka

-Grusza Generał Leclerc

-Grusza Konferencja

-Grusza Komisówka

-Grusza Hingland

-Grusza Paryżanka

-Grusza Triumf Packhama

grusza Red Bonkreta Williamsa
grusza karłowa paryżanka
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel