Drzewka owocowe - Grusza Lukasówka

Grusza Lukasówka
Jest to stara odmiana gruszy, która znaleziono w lesie na pograniczu Francji i Niemiec. Znalazł ją dyrektor, tamtejszej szkoły ogrodniczej, Alexsander Lucas. Od tego nazwiska pochodzi jej nazwa. Obecnie to jedna z najbardziej docenianych odmian grusz na całym świecie.
Grusza Lukasówka - Charakterystyka odmiany
Grusza Lukasówka rosie bardzo ślinie. Korona drzewka ma kształt stożka, a pędy przewieszają się. Kwitnie stosunkowo późno co może nam zagwarantować bezpieczeństwo. Jej kwiatów nie zaatakują wiosenne przymrozki. Do obfitego owocowania wymaga zapylaczy, lecz sama nie zapyli innych odmian grusz. Jest idealna do szczepienia na pigwie. Taka sadzonka będzie dużo mniejsza niż standardowe drzewko.
Grusza Lukasówka – owoce
Gruszki lukasówki to jedne z największych gruszek na rynku, mogą ważyć nawet 220g. Miąższ jest bardzo smaczny i aromatyczny. Mają kształt nie odbiegający od standardowej gruszki. Dojrzała lukasówka jest złota z widocznymi ciemnymi punkcikami – są to przetchlinki. Czasem potrafi być delikatnie zarumieniona. Owoce są uniwersalne nadają się i do jedzenia i do przetworów.
Lukasówki dojrzewają w ostatnich tygodniach września i na początku października. Gdy lato jest upalne i suche, zdarza się że zrzuca ona owoce, przed tym jak dojrzeją. Są idealne do przechowywania. Możemy cieszyć się nimi aż do grudnia.
Grusza Lukasówka - wymagania
Grusza Lukasówka, jak każda gruszka wymaga gleby ciepłej, głębokiej i wilgotnej. Lecz przepuszczalnej. Ziemia powinna być bogata w minerały. Gruszka ta, jako młoda sadzonka, wymaga okrywania na okres zimy. Bez tego może przemarznąć.
Zapylacze Gruszy Lukasówki:
Odmianami, które warto posadzić w ogrodzie tuż obok lukasówki to:
-Komisówka
-Bera Hardy
-Paryżanka

