Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Czereśnia Rita

2020-01-14
Drzewka owocowe - Czereśnia Rita

Czereśnia Rita - zaskakująca odmiana

Czereśnia Rita to odmiana letnia, dojrzewająca najwcześniej ze wszystkich odmian czereśni. Jej kraj pochodzenia to Węgry. Jako drzewo rośnie słabo silnie, dzięki czemu jest ceniona przez właścicieli małych ogrodów, gdzie nie zajmie wiele miejsca. Daje niewiarygodnie obfite plony. Tworzy zaokrągloną koronę i ma wygięte w dół konary. Niestety jedną z głównych wad tej odmiany jest podatność kwiatów na przymrozki (ze względu na wczesną porę dojrzewania). Po za tym jest średnio podatna na choroby.

Czereśnia Rita - pyszne owoce

Czereśnia Rita, jak już zostało wspomniane, bardzo wcześnie wcześnie zaczyna owocować. Jej owoce są dojrzałe w połowie czerwca, kilka dni przed odmianą Burlat, dzięki czemu jest niezwykle ceniona przez zwolenników wczesnych odmian. Owoce są średniej wielkości, mają cienką, krwisto-czerwoną skórkę i pyszny, twardy, soczysty i słodko-kwaśny miąższ. Nie są bardzo podatne na pękanie, jednak należy je zabezpieczać przed ptactwem, które niestety bardzo się lubuje w "podjadaniu" czereśni. Świetnie sprawdzają się na kompoty lub po prostu do jedzenia prosto z gałęzi.

Czereśnia Rita - uprawa

Odpowiednie zasadzenie drzewa to podstawa. Jeżeli nie zastosujemy się do konkretnych zasad, drzewko się nie przyjmie. Sadzonki czereśni Rita lubią żyzne i przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne podłoże, o obojętnym odczynie i słoneczne, ciepłe stanowisko. Dlatego należy przed posadzeniem znaleźć dla niej takie warunki. Następnie wykopujemy dołek większy od korzeni, aby te miały wystarczająco dużo miejsca by swobodnie rosnąć i się nie zawijać. Optymalnym terminem sadzenia jest wczesna wiosna (przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego) lub jesień (do pierwszych przymrozków). Jeśli natomiast planujemy zakup drzewek w doniczkach to takowe można sadzić bez ryzyka nie przyjęcia przez cały rok (poza oczywiście zimą).

Większość drzewek owocowych do odpowiedniego owocowania potrzebuje tak zwanych "zapylaczy". Czereśnia Rita również ma swoje zapylacze. Są nimi:

-Czereśnia Van

-Czereśnia Burlat

-Czereśnia Vera

-Czereśnia Aida

czereśnia Rita
czereśnia Burlat
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel