Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co daje mikoryza – Rośliny mikoryzowane w Sadowniczy.pl

2020-01-13
Co daje mikoryza – Rośliny mikoryzowane w Sadowniczy.pl

Co daje mikoryza

W ostatnich latach często się słyszy o pojęciu mikoryzy w ogrodzie, a dokładnie zaszczepianie roślin grzybnią mikoryzy. Mikoryzowaniem roślin zajmujemy się już prawie od 10lat, a w tej publikacji przybliżymy korzyści jakie płyną właśnie z tego zabiegu.

Co to jest mikoryza?

Mikoryza to nic innego jak owocniki grzybni, które żyją w symbiozie z korzeniami roślin. Tego typu współpraca daje obu gatunkom duże korzyści, które polegają na:

-rośliny: otrzymują dużo lepszy dostęp do wody i rozpuszczonych w niej soli mineralnych, jak również do produkujących przez grzyby substancji regulujących ich wzrost i rozwój – dzięki strzępkom grzybni powierzchnia chłonna rośliny zwiększa się kilka tysięcy razy!

-grzyby: korzystają z glukozy, powstałej z produktu fotosyntezy roślin, a one następnie poddają je procesowi fermentacji. Resumując: grzyby otrzymują pokarm od rośliny, ułatwiając jej przy tym pobór związków mineralnych oraz pobieranie wody. Udana transakcja wiązana.

Mikoryza – jakie korzyści przynosi w uprawie?

W typowych, ogrodowych warunkach mikoryza nie występuje. Nasz ogród to miejsce sztuczne, stworzone przez nas. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby wprowadzić ją do naszego otocznia. A są to same korzyści:

-zwiększa tolerancję roślin na niesprzyjające warunki takie jak: nieodpowiednie ph gleby, susza czy zmiany temperatur

-zwiększa odporność roślin na np. fuzariozę i fytoftorozę – czołowe choroby doglebowe, jak i inne podobne, a co za tym idzie – ogranicza stosowania chemicznych środków ochrony roślin

-lepszy wzrost i rozwój roślin – rośliny rosną bujniej, są ewidentnie silniejsze

-przy nawożeniu lepiej pobierają składniki w nich zawarte, stąd możemy zmniejszyć częstotliwość nawożenia

Szczepionki mikoryzowane – jak to wygląda u nas?

W przeciągu ostatnich lat, kiedy to hydrożel na korzeniach okazał się niewystarczający, zaczęliśmy mikoryzować rośliny. Dwa razy w roku: wiosną i jesienią, kiedy sezon wrze, my stajemy i nakładamy na każdą roślinę żywą tkankę grzybni – a dokładnie na jej korzenie. Dlaczego? A dlatego, że zabieg ten nie jest krótkotrwały – jego właściwości i efekty utrzymywać się będą wiele lat. Jako przykład podamy sadzonki świerka mikoryzowanego jak i zwykłej siewki:

świerk
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Świerk pospolity Plant Pack

Świerk pospolity Plant Pack

20,80 zł / 10 szt. brutto
Berberys Atropurpurea Plant Pack

Berberys Atropurpurea Plant Pack

15,60 zł / 10 szt. brutto
Jodła kaukaska Plant Pack

Jodła kaukaska Plant Pack

84,80 zł / 10 szt. brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel