Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ciekawostki z życia róż

2020-01-14
Ciekawostki z życia róż

Ciekawostki z życia róż

1.Historia róży ma około 5000 lat. Znana była w Chinach i w Sumerze, skąd rozprzestrzeniła się po całej Mezopotamii.

2.Rysunki róż można znaleźć na ścianach egipskich grobowców. Kwiat ten był poświęcony Izydzie i korona z róż zwanych „Świętymi różami abisyńskimi” była elementem pochówku zmarłych.

3.Hipokrates używał róż w celach leczniczych.

4.Podczas uroczystości w roku 218 n.e. zwanej „ucztą Heliogabala”, 14-letni władca postanowił obsypać swoich gości płatkami róż. Ich ilość była tak przytłaczająca, że uczestnicy uroczystości zginęli przygnieceni ich nadmiarem.

5.Karol Wielki w swoim edykcie z 794 roku, nakazał wolnym miastom imperialnym uprawę kwiatów, roślin ozdobnych oraz drzew owocowych. Róża była wymieniona na I miejscu.

6.Rzymianie posypywali płatkami róż podłogi, łóżka, wkładano je w poduszki i wezgłowia. Pito różane wino, kąpano się w wodzie różanej oraz jadano je pod różnymi postaciami, np. smażone w cukrze.

7.Olejek różany nadaje nutę zapachową perfumom Chat Noir oraz jest substancją aktywną w jednych z najbardziej znanych perfum Chanel stopni 5.

8.Napar z róży wspomaga gojenie się małych ran i miejsc po wypryskach.

9.Z drzewa różanego produkuje się pudełka ozdobne, szkatułki, a nawet meble.

10.Róża w chrześcijaństwie związana jest z kultem Maryjnym i jest symbolem Zmartwychwstania.

11.Gościnność w domach islamskich wymaga by spryskać gościa przy wejściu wodą różaną.

12.Początkowo w rodzinie różowatych nie występowały tak popularne dziś róże czerwone. W rodzinie tej nie ma genu odpowiedzialnego za czerwony pigment, ale wskutek mutacji genetycznych około roku 1930 uzyskano różę o jaskrawoczerwonym kolorze. Obecnie kwiaty te mają najrozmaitsze odcienie czerwieni. Wśród licznych odmian długo brakowało jednego koloru — niebieskiego. W rodzinie różowatych nie występuje gen odpowiedzialny za tę barwę. Jednak w roku 2004 wieloletnia współpraca genetyków z Australii i Japonii zaowocowała uzyskaniem „niebieskiej” róży. Podejmowane są dalsze starania, by otrzymać bardziej intensywny odcień.

13.Owoce róży zawierają 20 razy więcej witaminy C niż cytryna.

14.Róża pojawia się często w Biblii. W raju, jak podają legendy, róże nie miały kolców, te bowiem wyrosły dopiero po upadku człowieka.

15.Specjalnie przyrządzone konfitury z dzikiej róży mogą być skutecznym lekiem na chorobę zwyrodnieniową stawów.

16.Angielska nazwa dzikiej róży, to dog-rose, ponieważ kiedyś była stosowana jako lek na wściekliznę.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel