Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Borówki amerykańskie

2020-02-17
Borówki amerykańskie

Borówka amerykańska – wielka moc w małym owocu.

Borówki amerykańskie nazywana także borówkami wysokimi, zdobywają w naszym kraju coraz więcej zwolenników. Są to owoce smaczne, a przede wszystkim niezwykle zdrowe. Borówkę amerykańską możemy spożywać zarówno bezpośrednio, jak i po obróbce. Świetnie nadaje do mrożenia oraz do sporządzania galaretek, dżemów, musów i mas do ciast. Zawiera dużą ilość witamin i oksydantów zapobiegających rozwojowi nowotworów. Poza tym jest bogata w kwasy mineralne, sole mineralne, i pektyny. Na świecie mamy około 400 odmian borówki amerykańskiej, w Polsce znanych jest około 30 odmian. Ojczyzną borówki amerykańskiej są Stany Zjednoczone, gdzie uprawiane są jej niemal wszystkie odmiany.

Borówka amerykańska – pokrój.

Borówka amerykańska jest krzewem dorastającym do 2,5 m wysokości. Niektóre odmiany są nieco niższe i sięgają do 1,6 m. Ma pędy, które silnie się rozgałęziają dlatego krzewy borówki amerykańskiej należy sadzić w odległościach nie mniejszych, niż 150 cm. Kwiaty borówki amerykańskiej są zebrane w grona, kwitną na biało lub różowo. Okres kwitnienia przypada od kwietnia do maja. Owocują od początku lipca do września w zależności od odmiany. Owoce o zróżnicowanej wielkości, od drobnych do dość okazałych.

Najpopularniejsze odmiany w Polsce.

-Bluecrop

-Patriot

-Nelson

-Toro

-Eliot

-Chanticleer

-Sierra

-Rubel

-Duke

-Bluegold

-Spartan

borówka amerykańska Spartan
borówka amerykańska Sierra

Gdzie sadzić borówkę amerykańską?

Borówkę amerykańską sadzimy w glebie o odczynie kwaśnym. Najodpowiedniejszy to pH 3,5-4. Krzewy borówki amerykańskiej lubią ziemię próchniczą. Optymalna zawartość próchnicy powinna wynosić 3,5% lub więcej. Na glebach niezbyt wilgotnych należy zadbać o odpowiednie nawadnianie. Jeśli jest to woda ze zbiorników naturalnych należy ją zakwasić. Roślina jest bardzo odporna na mrozy. Niektóre odmiany wytrzymują temperatury poniżej -30°C. Mniej odporne są kwiaty, które niezbyt dobrze znoszą wiosenne przymrozki.

Jak sadzić borówkę amerykańską?

Przed posadzeniem krzewu wykopujemy dół o głębokości około 40 cm i głębokości 50 cm. Wypełniamy go mieszaniną ziemi i kwaśnego torfu. Sadzonki rozmieszczamy w odległości od 1,5-2,5 metra od siebie. Po posadzeniu należy przyciąć pędy na wysokości kilku oczek nad ziemią.

Pielęgnacja borówki amerykańskiej.

Krzewy borówki amerykańskiej dobrze jest wyściółkować korą lub trociną. Pomaga to utrzymać odpowiednią wilgoć, po zgniciu dostarczają glebie próchnicy i zwiększają jej kwasowość. Przez pierwsze kilka lat usuwamy z krzewu jedynie pędy uschnięte i przemarznięte, po 3-4 latach skracamy bardzo wysokie pędy. Gdy krzew jest zbyt mocno zagęszczony, należy wykonać cięcie prześwietlające, aby uzyskiwać plony corocznie i aby były one dorodniejsze. Do nawożenia używamy jedynie nawozów kwaśnych, nawozy z zawartością wapnia wpływają na obniżenie kwasowości gleby. Mimo coraz większej popularności borówki amerykańskiej, ich cena w sklepach jest wciąż wysoka, dlatego warto pomyśleć o posadzeniu w ogrodzie tego wdzięcznego krzewu, który może dostarczyć w ciągu sezonu nawet kilka kilogramów tego wspaniałego i zdrowego owocu.

borówka amerykańska Elliot
borówka amerykańska Bluegold
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel