Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Borówka amerykańska Rubel

2020-02-13
Borówka amerykańska Rubel

Borówka amerykańska Rubel – chwalona przez producentów

Dowiesz się o charakterystycznych cechach borówki amerykańskiej Rubel i dlaczego jest ceniona przez plantatorów.

Borówka amerykańska Rubel – małe i smaczne

Borówka amerykańska ‘Rubel’ należy do odmian średnipóźnych. Jej czas owocowania to przełom lipca i sierpnia. Ma dość małe owoce, ale smaczne i aromatyczne. Mają bardzo ciemny, niemal czarny kolor. W przeciwieństwie do innych odmian borówek amerykańskich, można ją zbierać mechanicznie, co znacznie ułatwia życie plantatorom. Poza tym dobrze znosi transport i to jest kolejna jej zaleta. Borówkę amerykańską ‘Rubel’ można spożywać jako przekąskę, nadaje się również do zamrażania, a także do przygotowywania dżemów, musów i mas deserowych. Podobnie jak wszystkie borówki amerykańskie jest bogata w witaminy A, P i C oraz antyoksydanty, które zapobiegają nowotworom. Owoce borówki amerykańskiej należą do jednych z najzdrowszych na świecie. Poza tym ta odmiana jest bardzo bogata w antocyjany, naturalne barwniki stosowane w barwieniu jogurtów, napojów bezalkoholowych, lodów, cukierków, konserw, galaretek i tabletek witaminowych.

Borówka amerykańska Rubel – jak i kiedy?

Sadzonki borówki amerykańskiej ‘Rubel’ najczęściej sadzimy wiosną i jesienią. Krzewy z doniczek możemy sadzić przez cały sezon. Krzew borówki amerykańskiej ‘Rubel’ wyrasta na wysokość 2-3 metrów. Jest to krzew rozłożysty, dlatego sadzimy go w odległości co najmniej 1,5 metra od kolejnej sadzonki. Przyrost jest dość intensywny, około 30 cm rocznie. Jeśli zdecydujesz się na posadzenie borówki jesienią, pamiętaj o wyściółkowaniu młodej sadzonki. Możesz to zrobić obsypując miejsce sadzenia korą sosnową lub trociną. Po posadzeniu krzew borówki należy obficie podlać. Nie można dopuścić do przesuszenia rośliny, ponieważ z uwagi na płytki system korzeniowy nie poradzi sobie i może uschnąć. Borówka ‘Rubel’ kwitnie w maju, a jej kwiaty mają biały kolor.

Co lubi krzew borówki amerykańskiej ‘Rubel’?

Borówka amerykańska ‘Rubel’ preferuje glebę wilgotną, próchniczą i zdecydowanie o odczynie kwaśnym. Jeśli odczyn gleby nie jest odpowiedni, użyj zakwaszacza lub zapraw doły ziemią do roślin kwaśnolubnych. Najodpowiedniejszym stanowiskiem dla borówki amerykańskiej ‘Rubel’ jest miejsce słoneczne lub delikatny półcień. Ta odmiana jest bardzo odporna na mróz. Może przetrwać nawet w temperaturach do -37° C. Borówka amerykańska ‘Rubel’ to jedna z najbardziej popularnych odmian i z uwagi na jej zalety, bardzo ceniona przez producentów.

borówka Rubel
borówka amerykańska Rubel
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel