Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Borówka amerykańska Bluecrop

2020-02-17
Borówka amerykańska Bluecrop

Borówka amerykańska ‘Bluecrop’ – borówkowe „Must have”

Dowiesz się czym charakteryzuje się borówka amerykańska ‘Bluecrop’, kiedy najlepiej ją sadzić i jakie stanowisko jest najodpowiedniejsze dla tej odmiany.

Borówka amerykańska ‘Bluecrop’ – smak i obfitość

Borówka amerykańska Bluecrop jest jedną z najpopularniejszych wśród ogrodników odmianą. Jest również jedną z najstarszych, bo jej historia rozpoczyna się w 1941 roku, w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu podbiła serca i podniebienia ludzi na niemal całym świecie i w chwili obecnej jest niekwestionowaną borówkową królową. Jest bardzo smaczna o aromatycznym, winno-słodkim smaku. Można spożywać ją bezpośrednio po zbiorze, jak również wykorzystywać do przetworów. Owoce borówki amerykańskiej ‘Bluecrop’ są duże, jasnoniebieskie, lekko spłaszczone i pokryte nalotem. Oprócz walorów smakowych 'Bluecrop’ jest borówką bardzo plenną. Z jednego krzewu możemy pozyskać nawet do 9 kg owoców, dlatego tę odmianę borówki amerykańskiej chwalą sobie nie tylko amatorzy, ale również producenci. ‘Blucrop’ owocuje latem, od drugiej połowy lipca do pierwszej połowy sierpnia, w zależności od warunków pogodowych.

Krzew borówki amerykańskie ‘Blucrop’ – co powinieneś wiedzieć.

Krzew borówki amerykańskiej ‘Bluecrop’, nazywanej niekiedy borówką wysoką, dorasta do wysokości 1,5-2 metrów. Charakteryzuje się kulistym, luźnym pokrojem i obfitością owoców. Niekiedy wskazane jest stosowanie podpórek, ponieważ zdarza się, że pędy borówki ‘Bluecrop’ uginają się pod naporem owoców. Jeśli nie zbierzemy owoców we właściwym czasie, opadną. Aby nasze owoce były dorodne, wskazanie jest także stosowanie cięcia prześwietlającego. W przeciwnym razie, pozbawione słońca owoce będą zdecydowanie mniejsze.

Co lubi borówka amerykańska ‘Blucrop’?

Krzewy borówki amerykańskiej nie są zbyt wymagające, ale sadząc te krzewy w swoim ogrodzie musimy kierować się kilkoma zasadami. Borówka lubi stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Poza tym dość dobrze znosi mróz, o ile nie jest młodą sadzonką. Zatem jeśli podejmujemy decyzję o posadzeniu jej jesienią, musimy pamiętać o jej zabezpieczeniu. Dlatego obsypujemy krzew przekompostowaną trociną, liśćmi lub drobną korą sosnową. Mimo, że krzew borówki amerykańskiej ‘Bluecrop’ potrafi wytrzymać niskie temperatury, jego kwiaty są nieco bardziej wrażliwe i mogą ulec przemarznięciu podczas majowych przymrozków. Pamiętajmy także, że borówka amerykańska ‘Bluecrop’ lubi podłoże o odczynie kwaśnym. Najlepszą porą na sadzenie krzewów borówki amerykańskiej ‘Bluecrop’ z gruntu jest wiosna i jesień, ale krzewy w doniczkach możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Po posadzeniu borówki amerykańskiej ‘Bluecrop’ pamiętajmy o regularnym i obfitym podlewaniu z uwagi na dość płytki system korzeniowy tego krzewu. W przeciwnym razie roślina ta może sobie nie poradzić i uschnąć.

Jeśli więc lubicie borówki amerykańskie, a ceny w sklepach wydają się Wam zbyt wygórowane, pomyślcie o posadzeniu tej wdzięcznej rośliny w sowim ogrodzie. Borówka amerykańska ‘Bluecrop’ zapewne spełni Wasze oczekiwania.

borówka amerykańska
borówka amerykańska Bluecrop
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel