REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Amatorska uprawa pomidora
Amatorska uprawa pomidora

pomidoryDojrzewające w słońcu pomidory dostarczają w każdym kęsie smaku lata. Tylko kilka zdrowych roślin wyprodukuje wiadra owoców. Pomidory rosną w cieple; powinny być sadzone późną wiosną i wczesnym latem z wyjątkiem strefy mrozoodporności 10, gdzie są jesienną i zimową uprawą. Odmian pomidorów jest naprawdę wiele, ale to dobry pomysł, żeby posadzić kilka egzemplarzy każdej z odmian i długości sezonu. Odmiany odporne na choroby to zawsze dobry wybór, ponieważ ze wszystkich warzyw pomidory mają tendencję do zapadania na większość chorób. Koneserzy pomidorów uprawiają różnorodne typy roślin o różnych barwach i smakach. To wszystko to dziedzictwo pomidorów. (GGK)gleba uprawa i opieka
Pomidorom należy poświęcić główne, słoneczne miejsce, gdyż będą one rosły tworząc wysoką osłonę utkaną z zielonego ulistnienia, z dojrzewającymi w połowie lub pod koniec lata owocami. Pomidory potrzebują minimum 8 godzin słońca, aby owoce osiągnęły najlepszy smak, a także w przypadku rozłożystych roślin będą konieczne paliki, trejaż lub klatki dla pomidorów, które zapobiegną rozkładaniu się roślin na ziemi. Na sposób podparcia roślin należy zdecydować się przed ich posadzeniem. Podporę należy zamontować bezpośrednio po posadzeniu:

• Silnie rosnące, pnące, odmiany sadzić 90 cm od siebie

• Rośliny o zwartym pokroju mogą być sadzone gęściej, co 60 cm

• Pojedynczą roślinę pomidora posadzić w pojemniku o szerokości 45 cm.

Do uprawy szybko dojrzewających odmian można wykorzystać specjalne wydłużające sezon wegetacyjny techniki, aby osiągnąć wczesną uprawę, ale należy z tym zaczekać aż ostatni mróz minie. Pomidory przyswajają najlepiej składniki odżywcze, gdy pH gleby wynosi od 6,2 do 6,8, i wymagają stałego dostarczania makro- i mikroelementów. Aby zapewnić makroelementy, należy dodać do gleby nawóz zrównoważony, stopniowo uwalniający składniki pokarmowe lub nawóz organiczny, w momencie przygotowania dołów pod sadzenie roślin, z uwzględnieniem wskazówek zawartych na etykiecie nawozu. W tym samym czasie, należy zmieszać z glebą 8-15 cm-ową warstwą kompostu. Kompost zapewni mikroskładniki i pomoże utrzymać wilgotność i składniki pokarmowe dopóki rośliny będą tego potrzebowały.

Aby uprawiać naprawdę silne rośliny pomidorów zaleca się głębokie sadzenie, tak aby 2/3 łodygi sadzonkiy było przykryte ziemią. Tak, to jest przeciwne do wszystkiego, co kiedyś usłyszałeś! Możesz posadzić pomidory głębiej. Jeśli sadzenie jest głębsze, rośliny wytwarzają korzenie na całej przykrytej ziemią łodydze, więc roślina jest silniejsza i ma większe możliwości pobrania wody w czasie suszy. Wypróbuj tego sposobu (ale nie w przypadku innych warzyw – tylko pomidorów).

Ziemię należy przykryć 5-10 cm warstwą mulczu, aby zniszczyć chwasty i utrzymać glebę równomiernie wilgotną. Słoma i rozdrobnione liście to doskonała ściółka w przypadku pomidorów. Jeśli mieszkasz w rejonie, dla którego typowe są letnie susze, użyj automatycznego nawadniania lub innych technik zapobiegających skutkom suszy w celu utrzymania wilgotności gleby – jest to klucz do zapobiegania pękaniu owoców i gniciu końcówek kwiatów. Zastosuj łatwiejsze nawadnianie w postaci automatycznego nawadniania wokół roślin i przykryj ściółką.

Kiedy przychodzą letnie temperatury, niektóre pomidory mają problem z zawiązaniem owoców. Trzeba być cierpliwym, małe zielone pomidory będą widywane na roślinach znów jak noce zaczną być chłodniejsze. Tymczasem, natychmiast należy zbierać dojrzałe pomidory, aby uwolnić rośliny od ich ciężaru. Jeśli mieszkasz w rejonie, gdzie letnie temperatury wynoszą zazwyczaj ok. 30°C+, wybieraj odmiany pomidorów odporne na wysokie temperatury, uprawiane ze względu na ich zdolność do zawiązywania owoców w wysokich temperaturach.

Późnym latem, rośliny które rozpoczęły owocowanie wcześnie w sezonie wegetacyjnym, będą pokazywały oznaki wyczerpania. Możesz uratować te smutne rośliny pomidora. Potrwa to kilka minut, aby pobudzić je do rozwoju, poprzez usunięcie z nich zwiędłych liści i gałązek. Następnie należy podać płynny nawóz i środki przeciwko chorobom liści lub szkodnikom, jeżeli są konieczne.

Automatyczne nawadnianie zapewnia dobre podlanie roślin, bez marnowania wody.

Jeżeli posadzisz roślinę głębiej i na dobrej glebie, rozwinie ona duży, głęboki system korzeniowy, co czyni roślinę silniejszą i bardziej odporną na suszę.


rozwiazywanie problemow
Wilgotna pogoda stwarza idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych, jak wczesna zaraza pomidora, która powoduje ciemne plamy na dolnych liściach. Zaraza ziemniaka na pomidorze jest chorobą silniej niszczącą, która zabija rośliny szybko; jedynym sposobem jej przeciwdziałania jest oprysk liści odpowiednim fungicydem oraz utrzymanie ogrodu w porządku, bez pozostałości pomidorów i ziemniaków. Spośród wszystkich roślin pomidory są najbardziej problemowe, ale rozwinięto wiele mieszańców, które są odporne na najgorsze i najbardziej rozpowszechnione choroby. Sprawdź opis wybranej przez siebie odmiany, aby dowiedzieć się na jakie choroby jest ona odporna. Często choroby mają tendencję do występowania w jednym regionie kraju i praktycznie nie występują w innym, dlatego ważne jest dopasowanie odmiany do regionu. W połowie lata, duże, zielone gąsienice gatunku Manduca quinquemaculata jedzą ulistnienie pomidorów i czasami uszkadzają owoce. Jedna lub dwie gąsienice tego gatunku są w stanie pozbawić roślinę ulistnienia.

Kwiaty pomidorów potrafią być temperamentne. Jeśli jest zbyt chłodno (poniżej 12°C) lub zbyt gorąco (powyżej 32°C) kwiaty większości odmian zaprzestaną zawiązywanie owoców dopóki temperatura nie powróci do warunków, które one lubią.zbiory i magazynowanie
Kiedy pomidory zaczynają dojrzewać, ich kolor zmienia się od średnio-zielonego do jaśniejszego odcienia, ze słabo różowymi lub żółtymi paskami. Te zwiastuny lub dojrzałe zielone pomidory, mogą być krojone do sosów salsa, konserwowane lub smażone na chrupiącą przystawkę. Zapach pomidorów staje się bardziej złożony kiedy pomidory dojrzeją, dlatego to dobry pomysł, żeby zaczekać. Dokładne oznaki dojrzałości są różne w zależności od odmiany, ale generalnie, idealnie dojrzałe pomidory pokazują głęboki kolor, a jednocześnie wydają się jędrne przy delikatnym ściśnięciu. Zerwane pomidory należy przechowywać w pomieszczeniu z temperaturą pokojową lub w zacienionym miejscu na zewnątrz. Nigdy nie przetrzymuj w lodówce pomidorów, gdyż temperatura poniżej 12°C powoduje, że cudowny zapach związków załamie się. Obfite zbiory mogą być zamrażane, zamykane w puszkach lub suszone jako zapasy.


faq
Wasza wskazówka odnośnie sadzenia mówi, aby sadzić pomidory głęboko – 2/3 rośliny pod ziemią. Czy to naprawdę jest dobra praktyka?

Tak, zalecamy taką metodę, ponieważ im głębiej umieści się roślinę w ziemi, tym lepszy rozwinie się system korzeniowy. Łodyga pomidora przysypana ziemią wytworzy korzenie. Ale nie jest to adekwatne do wszystkich warzyw, tylko do pomidorów i miechunki pomidorowej.

Wskazówka mówi – pełne słońce, ale czy przy temperaturach osiągających ponad 37°C to nie będzie problem dla tej rośliny?

Zalecamy zacienienie pomidorów popołudniami w okresie letnim. Potrzebują trochę wytchnienia.

Co to znaczy, że „dojrzałość jest osiągana w ciągu … dni”?

Dojrzałość to liczba dni od posadzenia do zbioru owoców. Zależy trochę od pogody, ale określenie „dni do dojrzałości” jest dobre do określenia co będzie gotowe na początku, w połowie i na koniec sezonu.

Jaki rozmiar klatki dla pomidorów powinienem użyć w swojej uprawie?

Twoje pomidory będą normalnie potrzebowały trejażu, palika lub klatki dla pomidorów o wysokości 150 cm. Kup największą klatkę jak to możliwe lub zrób swoją własną z drutu do zbrojenia betonu. Pnące pędy silnie rosnących pnących pomidorów potrafią osiągać ponad 150 cm długości, ale warto pozwolić im wspinać się na szczyt i chylić się ku dołowi, jeżeli to ci nie przeszkadza. W przeciwnym razie będziesz zbierał owoce z drabiny.

Kiedy roślina mówi pełne słońce, co to dokładnie znaczy?

Pełne słońce oznacza żadnego cieniu w ciągu dnia, ale w wielu przypadkach, w okresie letnim to jest za dużo. W gorącym klimacie, zioła i niektóre warzywa cenią sobie nieduży cień od połowy do późnego popołudnia.

Czy to dobry pomysł, aby zawsze palikować pomidory?

Tak. Palikowanie pomidorów pomaga zwiększyć wydajność, zapobiega gniciu i chorobom.

Czy mogę posadzić jedną roślinę pomidora w 18-litrowym wiadrze na moim patio? Jak duży powinien być pojemnik dla pomidora?

Tak, 18-litrowy pojemnik to minimalny rozmiar dla rośliny pomidora. Pojemnik powinien mieć minimum 45 cm szerokości u góry, najlepiej 60 cm w przypadku pomidorów silnie rosnących. Pojemnik musi mieć drenaż.

Czy istnieją rośliny pomidora odporne na nicienie?

Tak, wiele odmian jest odpornych na nicienie. Aby znaleźć te odmiany, sprawdź to w opisie odmiany.

Czy powinnam przycinać niższe gałązki moich roślin pomidora? Jak wysoko nad ziemią powinny znajdować się dolne gałązki?

Przycinanie nie jest konieczne, nie jest niezbędne, ale niektórzy ludzie robią to, gdyż gleba może ukrywać choroby roznoszone przez rozpryskiwanie na liściach; 30-45 cm od ziemi powinno wystarczyć.

Czy to prawda, że uszczykiwanie kwiatów na roślinie pomidora pomaga jej produkować więcej owoców?

To nie pomoże produkcji, ale wpłynie na powiększenie rozmiarów pozostałych owoców na łodydze.

Właśnie posadziłam pomidory i odkryłam, że jest jeszcze za wcześnie. Czy powinnam je czymś okryć, aby je ochronić w ciągu nocy?

Twoja uprawa powinna się udać jeżeli okryjesz ją w celu ochrony przed mrozem lub chłodem, silnym wiatrem. Nie pozwól, aby ulistnienie dotykało osłony, chyba że jest to materiał, który nie przepuszcza łatwo zimna, tak jak np. osłona pleciona z poliestru nakładana na cały rząd, karton, koc. Unikaj puszek metalowych lub plastiku, chyba, że nie dotykają roślin.

Co to są te zielone brodawkowate guzy znajdujące się na głównej łodydze rośliny pomidora?

Małe guzy, które opisujesz to zawiązki korzeni. Te guzy mogą się rozwinąć na głównej łodydze rośliny pomidora i są czymś całkowicie normalnym. Kiedy roślina obumiera lub łodyga jest przykryta, guzy mogą rozwinąć się w korzenie. To jest naturalna cecha charakterystyczna rośliny. Guzy stają się najbardziej widoczne w czasie wilgotnej pogody, jeśli normalne korzenie rośliny zostaną uszkodzone lub jeśli roślina została potraktowana określonymi typami herbicydów. W przeciwnym razie, jeśli roślina wygląda na zdrową, uprawa rośliny powiedzie się.

Co powoduje, że pomidory czernieją u podstawy?

Nazywa się to czarną zgnilizną owoców pomidora. Uważa się, że choroba jest spowodowana brakiem wapnia i stresem suszy. Sposobem podania wapnia jest wapnowanie gleby. To pomoże przyszłym roślinom. Aby pomóc obecnie rosnącym roślinom należy kupić roztwór wapienny, który należy rozpylić nad roślinami.

Jak duże przycinanie powinnam wykonać na moich roślinach pomidora i kiedy?

Nie zalecamy żadnego strzyżenia i podcinania. Zapewnij roślinom obfite nawodnienie, nawożenie i nasłonecznienie, a wtedy wydadzą obfity plon.

Czy muszę sadzić roślinę pomidora każdego roku, czy odrasta ona w odpowiednim czasie?

Pomidory to rośliny jednoroczne, które są zabijane przez mróz. Wymagają corocznego sadzenia.

Moje pomidory nie mają się dobrze, co jest żle? Owoce pękają. Jakieś propozycje?

Pękanie skórek pomidorów jest oznaką niewłaściwego podlewania. Może wynikać z dawkowania wody lub z nieregularności podlewania, jeżeli uprawa znajduje się w pojemnikach, które masz pod kontrolą, lub całkowicie poza twoją kontrolą, jeśli rośliny rosną w gruncie i spodł obfity deszcz. Po prostu postaraj się utrzymać poziom wody i zaplanuj rozkład podlewania, aby uniknąć problemu w przyszłości.

Mieszkam w wilgotnym mikroklimacie i zawsze miałam problem z mączlikiem szklarniowym. Jaki jest dobry sposób uchronienia przed nim mojej uprawy pomidora?

Mączlik szklarniowy jest pospolitym problemem w wilgotnym mikroklimacie. Na nieszczęście, im silniej są tępione przy zastosowanie oprysku środkiem owadobójczym, tym większa odporność jest wytwarzana i późniejsze mączliki szklarniowe nie są kontrolowane. Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest pielęgnacja zapobiegawcza poprzez utrzymanie ogrodu w porządku, przez usuwanie wszystkich resztek i roślin, których zbiory się zakończyły oraz usuwaniu porażonych roślin po odkryciu oznak choroby. To jest pogłębione spojrzenie na zalecenia przemysłowe z Uniwersytetu of Florida Cooperative Extension, powinno dać wskazówki zarówno domowym ogrodnikom jak i rolnikom zajmującym się uprawą na skalę przemysłową. Mam nadzieję, że wskazówki będą pomocne.

Mieszkam na terenie, gdzie mamy tyle deszczu, że jestem pewna, że to zaszkodziło mojej uprawie pomidora. Obecnie planuję następne sadzenie.Jeżeli pomidory są posadzone przy trejażu, czy jest jakiś sposób na okresie ich, kiedy wiem, że ma nadejść olbrzymi deszcz? Może powinnam uprawiać pomidory, które nie są pnące, tak, aby mogły być łatwo okryte? Nie jestem pewna co powinnam posadzić w tej sytuacji. Dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

Posłuchaj jeszcze trochę o swoich roślinach na początek. Czy możesz opisać jak one wyglądają i dlaczego mówisz, że zostały uszkodzone? Chciałabym się rozeznać na początku, dlaczego spodziewasz się, że duża ilość deszczu uszkodzi twoje pnące rośliny pomidora zanim zalecimy ci dobrą strategię, która spowoduje, że uprawa się uda. Czy to było uszkodzenie pnących łodyg czy ulistnienia (połamanie łodygi przez wiatr, deszcz i in.) lub czy rośliny pomidora zostały opanowane przez chorobę wynikającą z dużej wilgotności? Powiedz nam trochę więcej, co się stało, a my będziemy szczęśliwi, aby wyjaśnić wszystko od podstaw.

Polecamy
Podziel się swoim komentarzem z innymi
0 szt., 0.00
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychKiedy sadzimy maliny i jak to zrobić Uprawa malin w pigułce - przycinanie, nawożenie,pielęgnacjaSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyPrzegląd gatunków malinSadzimy agrest...Sadzonki agrestu - jakie odmiany wybrać do uprawy amatorskiejOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel