Dereń jadalny odmiany Słowianin
Dereń jadalny Słowianin posiada owoce o średniej masie 3,0g. Charakteryzują się niską zawartością witaminy C, bardzo wysoką zawartością cukrów (14%) oraz najwyższą zawartością pektyn. Początek dojrzewania przypada na początek września. Okres zbioru jest długi i zmienny. Odmiana o przeciętnej sile wzrostu i szerokim pokroju. Owoce polecane szczególnie jako deserowe, na nalewki i przetwory.
Dobrze rośnie i owocuje zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne o odczynie obojętnym lub kwaśnym. Dobrze znosi suszę. Odmiana mrozoodporna (strefa 5–8).
Dereń jadalny uprawa
Przed posadzeniem pojemnik z rośliną zanurzyć w naczyniu z wodą na 10–30 minut. Roślinę sadzić w dole o wymiarach x 60 cm z wysypaną na dnie 10-cm warstwą dobrze rozłożonego obornika. Dół wypełnić żyzną ziemią kompostową. Ziemię dookoła rośliny udeptać i wyściółkować korą. Roślinę sadzić na takiej głębokości, na jakiej rosła w pojemniku. Od IV nawozić, a w sezonie wegetacyjnym podlewać w miarę potrzeby.
Dereń jadalny cięcie
Nie wymaga regularnego cięcia. Gdy po kilku latach roślina mocno się zagęści, można przeprowadzić cięcie prześwietlające. Nadmierne cięcie ogranicza plonowanie.
JAK STOSOWAĆ: Uniwersalna roślina nadająca się do sadzenia w ogrodach przydomowych i założeniach parkowych. Owoce doskonale nadają się zarówno do jedzenia na surowo, jak i przyrządzania przetworów. Mają właściwości prozdrowotne.

