




C2 - roślina sprzedawana w doniczce plastikowej o pojemności 1,4L do 2,5L
Dąb korkowy Quercus suber
Opis produktu
Dąb korkowy, naukowo określany jako Quercus suber, to rodzaj drzewa z rodziny buków (Fagaceae). Jest to jeden z najbardziej popularnych i praktycznych gatunków dębu, który występuje w rejonach śródziemnomorskich, w szczególności w Portugalii, Hiszpanii, Maroku i Tunezji.
Dąb korkowy Quercus suber
Roślina o rozległej i nieregularnej koronie. Wysokość wynosi do 20 metrów, ale w naturalnych warunkach zazwyczaj jest niższa. Na wstępie rozwija się prosto, z czasem zakrzywia i gnie. Pokryty gęstą i nierówną powłoką. Liście są wiecznie zielone, mają długość od 4 do 7 cm, są o kształcie owalnym, delikatnie pofałdowane i ząbkowane, często z wygiętą krawędzią. Ich górna część ma intensywny kolor zielony, natomiast dolna jest jaśniejsza i pokryta włoskami.
Kwiaty i owoce
Męskie są zebrane w kotki, żeńskie rosną w grupach po 1–3 sztuki na krótkiej szypułce. Owocami są Żołędzie długości 3 cm tkwiące w szarych szypułkach złożonych z niezbyt zbitych łusek.
Zastosowanie
Do pozyskiwania korka używa się wyłącznie kory drzewa, a mianowicie jego zewnętrznej, martwej warstwy. Podczas usuwania zewnętrznej warstwy łuski, wewnętrzna, regenerująca się część nie ulega uszkodzeniu. Przetwarzanie jest całkowicie bezpieczne dla drzewa. Kolejne usuwanie łupiny można przeprowadzić dopiero po 9-12 latach, kiedy poprzednie nacięcia się zagoją i kora odnowi się. Kora po raz pierwszy jest usuwana z drzew, które osiągnęły co najmniej 25 lat. Korka zbiera się 12 razy podczas cyklu życia jednego drzewa. Drzewo osiąga wiek 150-250 lat.
Dąb korkowy uprawia się w Hiszpanii, Portugalii, Algierii, Maroku, Francji, Włoszech i Tunezji. W tych krajach lasy dębu korkowego zajmują około 2,5 miliona hektarów. Około połowa wydobywanego korka pochodzi z Portugalii.


- Dobra retencja wody i składników pokarmowych, duża zawartość próchnicy, najlepsze rodzajowo gleby .
- Preferowane przez wymagające i bardzo wymagające rośliny

Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.
