Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
Mieczyk wielkokwiatowy Fidelio różowy
Opis produktu
Polską nazwę nadano tej roślinie ze względu długie, mieczowate liście. Mieczyki uprawiane w naszych ogrodach pochodzą z południowej Afryki. Znanych jest kilka tysięcy odmian o zróżnicowanej sile wzrostu, kształcie i barwie kwiatów, a także terminie kwitnienia. Kwiaty zebrane są w okazałe kłosy o długości nawet 50cm. Kwitnienie przypada w pełni lata, od lipca do września.
Cebulki mieczyków
Mieczyki dobrze rosną w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru, w glebie starannie uprawionej. Miejsce powinno się przygotować już jesienią poprzedniego roku tam, gdzie nie uprawiano roślin cebulowych, szczególnie z rodziny kosaćcowatych. Termin sadzenia przypada od połowy kwietnia, gdy gleba jest już dostatecznie ogrzana i nie nadmiernie wilgotna. Bulwy umieszcza się na głębokości 8-12 cm w odstępach 15 cm. Z dużych bulw otrzymuje się dorodne rośliny o dużych kwiatostanach, ale warto też sadzić małe bulwki, które traktuje się jak nasiona i wysiewa w rowki o głębokości kilku centymetrów. Przez całe lato pielęgnowanie polega na odchwaszczaniu gleby, podlewaniu w razie suszy oraz 2-3 krotnym zasilaniu nawozem wieloskładnikowym, posypowo lub w formie płynnej. Nawożenie kończy się na początku kwitnienia. Jeżeli kwiatów nie ścięto do wazonu to przekwitłe kwiatostany usuwa się, aby nie szpeciły roślin, a tworzące się nasiona nie osłabiały wzrostu bulw. Konieczne jest też usuwanie roślin chorych, które wykopuje się wraz z bulwą i niszczy. Zapobiega się w ten sposób rozprzestrzenianiu się groźnych chorób i szkodników, którym mieczyki łatwo podlegają.
Cebulki mieczyków przechowywanie
Mieczyki nie zimują w naszym klimacie i dlatego przed nadejściem przymrozków wykopuje się bulwy i suszy w przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 18-22 st. C. Optymalny termin wykopywania bulw mieczyków przypada na czwarty lub piąty tydzień po kwitnieniu. Zazwyczaj jest to wrzesień, a dla odmian mieczyków kwitnących później – październik. Po oczyszczeniu z resztek rośliny matecznej i oddzieleniu bulwek przybyszowych mieczyki przechowuje się, ułożone w 2-3 warstwach, w ażurowej skrzynce, w temperaturze 8-10 st. C.
Jak sadzić cebulki mieczyków
Zwykle najlepszy okres na sadzenie mieczyków do gruntu to koniec kwietnia i początek maja. Gladiole nie lubią zimna, jeśli więc wiosna jest chłodna, należy poczekać z sadzeniem mieczyków, aż ziemia ogrzeje się do temperatury około 10 stopni Celsjusza. Glebę ogrodową głęboko przekopujemy i jeśli tego wymaga mieszamy z żyznym podłożem ogrodniczym, ziemią liściową lub dobrze rozłożonym kompostem. Mieczyki sadzi się na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości bulw (warto użyć łopatki do sadzenia), z zachowaniem 15 cm odległości między cebulkami. Dystansu tego nie należy zmniejszać – dorosłe rośliny muszą mieć odpowiednio dużo miejsca, żeby stać się w pełni okazałe. Większe odstępy z kolei sprawią, że grządka może prezentować się mało atrakcyjnie. Zbyt płytkie sadzenie bulw może powodować późniejsze przewracanie się roślin.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.