
Powiązane artykuły

Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
Lenka jest późną odmianą pietruszki korzeniowej. Bardzo dobrze znosi przechowywanie, nie tracąc na wartości, dlatego polecana jest właśnie do przechowywania. Jej korzeń osiąga długość około 16-20cm, ma kształt wydłużonego stożka. Skórka gładka o lekko żółtej barwie, miąższ biały, jędrny i aromatyczny. Sadzić należy ją w rzędach co 20-40cm, wysiew wykonując w marcu/kwietniu.
Wysiew w rzędy co 20-40cm, marzec-kwiecień i listopad-grudzień zależnie od sposobu uprawy. Zbiór w miesiącach sierpień-listopad. Odmiana późna, bardzo plenna i trwała podczas przechowywania, polecana na użytek zimowy. Korzeń długości ok. 22cm o kształcie wydłużonego stożka, kora biała, miąższ jędrny.
Pietruszka podobnie jak marchew może być uprawiana w każdym rejonie naszego kraju, gdyż jest rośliną klimatu umiarkowanego. Dobrze znosi i przymrozki i stosunkowo nie ma dużych wymagań cieplnych. Nasiona pietruszki kiełkują już w temperaturze 2-3 stopni, a jej wytrzymałość na przymrozki to nawet -9°C. Ale, aby prawidłowo się rozwijała, wymaga jednak zapewnienia optymalnej temperatury na poziomie od 16 do 18°C.. Pietruszka ma długi okres kiełkowania (3-4 tygodnie). Nasiona siejemy na głębokość około 2 cm, w rzędach co 20-30 cm. Odległość między roślinami w rzędzie, po obowiązkowym przerywaniu, powinna wynosić 4-6 cm.
Najważniejsze dla wzrostu jest zapewnienie pietruszce odpowiedniej ilości wody, zarówno w okresie kiełkowania, jak i wschodów, a następnie także przyrostu korzeni. Brak lub niedobór wody wydłuża czas kiełkowania oraz hamuje wzrost wschodów, a w dalszych fazach rozwoju doprowadza do zbytniego rozrostu korzeni bocznych i ich zniekształcania.
Stanowisko dla pietruszki winno być słoneczne do półcienistego, natomiast podłoże powinno być żyzne ziemie piaszczysto-gliniaste, o dużej pojemności wodnej.
Pietruszka zawiera spore ilości witamin i soli mineralnych, dlatego pomaga utrzymać w zdrowiu całe ciało. Najważniejszymi składnikami odżywczymi są witaminy: C, A, E oraz składniki mineralne: żelazo, magnez, miedź, wapń, potas, fosfor, mangan. Pietruszka ma działanie krwiotwórcze, poprawia krążenie, przeciwdziała pogarszaniu się wzroku, zapobiega krzywicy i szkorbutowi, ma właściwości moczopędne i odtruwające. Przyczynia się do wzrostu odporności na choroby i stres. Dobrze wpływa także na skórę, ma właściwości regenerujące. Reguluje proces trawienia i redukuje zagrożenie powstania kamicy żółciowej. Jest też bogatym źródłem błonnika. Można stosować ją również do gotowania i smażenia, w tym do zup, sosów, ryb, surówek, sałatek, ziemniaków, potraw z jarzyn, dań mięsnych, serów, jaj. Jest także głównym składnikiem włoszczyzny.