Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
MARCHEW JADALNA DOLANKA+RZODKIEWKA ROWA marchew-360+RZ 6MT nasiona na taśmie
Opis produktu
Nasiona warzyw znajdują się na taśmie (rozpuszczalnej pod wpływem wody, szybko ulegającej biodegradacji), którą od kwietnia do maja umieszczamy w przygotowanej wcześniej glebie na głębokości 1-2 cm. Następnie obficie podlewamy i utrzymujemy stałą wilgotność, aby ułatwić nasionom kiełkowanie.
Taśma pozwala na szybki i bardzo dokładny wysiew nasion, bez zabiegu przerywania roślin. Na początku zbieramy rzodkiewkę, później marchewkę. Na uwagę zasługuje też komplet aromatycznych rzodkiewek, jednych z pierwszych, wiosennych nowalijek, tak wyczekiwanych po długiej zimie.
Marchewka
Marchew ceni się za jej walory smakowe oraz dużą zawartość beta-karotenu czyli prowitaminy A, która bardzo dobrze wpływa na narząd wzroku. Marchew zawiera także inne witaminy jak witaminy z grupy B, H, PP, E i K oraz minerały. Do najważniejszych należą: potas, fosfor, żelazo, wapń i magnez. Marchew możemy spożywać cały rok w postaci surowej, gotowanej lub w formie soku. Marchew jest również jednym z głównych składników włoszczyzny.
Marchew może uprawiać każdy. Ma ona małe wymagania cieplne i może być uprawiana w każdym zakątku naszego kraju. Dobrze rośnie w temperaturze od 5 do 35°C, ale najlepiej rośnie przy temperaturze od 15 do 21°C.
Przy zbyt wysokiej temperaturze korzenie marchwi będą dużo krótsze i grube, a przy zbyt niskich - będą cienkie i wydłużone.
Stanowisko dla marchwi winno być słoneczne, gdyż wpływa to na wyższą zawartość cukrów i karotenu.
Marchew wymaga gleb lekkich, piaszczysto-gliniastych, próchniczych i wilgotnych, o małej zawartości azotu oraz pH 6,0 - 6,8. Nie należy nawozić pól obornikiem, ani wapnować pola bezpośrednio przed siewem.
Dobrymi przedplonami są zboża, kukurydza, pory, kapusta, kalafior, kalarepa. Nie nadają się do uprawy marchwi stanowiska, gdzie wcześniej uprawiane były buraki, selery, kapusta brukselska, pietruszka, groch, fasola czy ziemniaki.
Norma wysiewu: 4-6 kg/1ha
Termin wysiewu: 2 dekada III-2 dekada IV
Rozstawa: 5x20 cm
Termin zbioru: 1-2 dekada VI
Rzodkiewka
Norma wysiewu rzodkiewki wynosi około 20-40kg/ha.
Podłoże powinno być lekkie, próchniczne i przepuszczalne. Rzodkiewka do zawiązania okazałych zgrubień potrzebuje dobrego dostępu do światła - nie można jej uprawiać w miejscach zacienionych.
W uprawie gruntowej najlepiej rzodkiewkę wysiewać rzędowo na zagonach o szerokości 120cm siewnikiem punktowym (przejścia między zagonami mają zwykle 30 cm). Odległość między rzędami 15 cm, a roślin w rzędzie 3-4 cm. Głębokość siewu 1-1,5cm. W celu przyspieszenia zbioru zagony można osłaniać agrowłókniną.
Rzodkiewka pobudza łaknienie i trawienie (ma przy tym bardzo mało kalorii - zaledwie 16 kcal w 100 g), wspomaga pracę wątroby, a także działa żółciotwórczo i żółciopędnie. W związku z tym można ją stosować przy dolegliwościach wątrobowych, braku łaknienia, niestrawności i nadfermentacji jelitowej.
Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.