Koper ogrodowy Skaner
Odmiana średnio późna, bardzo plenna, przeznaczona do uprawy "na zielono", a także z możliwością uprawy "do kwaszenia". Rośliny o wzniesionym pokroju i bogatym ulistnieniu. Liście igiełkowo-lancetowate, złożone. Długo zachowują zieloną barwę. Łodyga i liście ze słabym lub średnim nalotem. Zwartość olejków eterycznych (w skali 1-9) wynosi 6-7,1. Wysokość roślin 25-40 cm (przed wybiciem w pędy nasienne).
- okres wegetacji: 45-50 dni
- termin siewu: marzec-sierpień
Nasiona kopru ogrodowego wysiewa się w marcu bezpośrednio do gruntu. Idealnie kiełkują w temperaturze 10'C. Koper jest rośliną o bardzo krótkim okresie wegetacji, dlatego warto dosiewać ją średnio co 30 dni w celu wydłużenia okresu zbiorów aż do jesieni.
Koper wyróżnia się bardzo dużą ilością masy zielonej, która może nadawać się do bezpośredniej konsumpcji jak i do kwaszenia.
Roślina doskonale rośnie na glebach żyznych, niezbyt ciężkich, które cechują się dużą wilgotnością.
Koper włoski ma bardzo intensywny smak i zapach. Całe bądź mielone owoce fenkułu dodaje się głównie do ciast, chlebów, sałatek oraz sosów. Fantastycznie podkreśla walory smakowe zup rybnych i potraw z owoców morza. Znajdują one również zastosowanie w produkcji likierów. Jako przyprawa koper dobrze komponuje się z koperkiem, czosnkiem, cebulą i innymi ziołami. Właściwości: Licznie występujące w nasionach kopru włoskiego olejki eteryczne i flawonoidy wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, a także rozkurczowe na układ pokarmowy. Koper włoski znany jest przede wszystkim jako środek wspomagający pozbywanie się wzdęć oraz kolek, zwłaszcza u niemowląt i dzieci.
