Dynia olbrzymia Rouge Vif d' Etampes 3g
Dynia Rouge vif d’Etampes jest to bardzo interesująca odmiana dyni o spłaszczonym kształcie i mocno żebrowanej powierzchni. Miąższ i skórka w odcieniu głebokiej pomarańczy. Cechą dla której warto jest posiać tą dynię w ogródku jest nie tylko jej wygląd ale podatność do długiego okresu przechowywania aż do 3 miesięcy.Nasiona wysiewamy w kwietniu pod osłony lub w maju wprost do gruntu. Na miejsce stałe wysadzamy w maju. Dojrzałość zbiorczą dynia tej odmiany osiaga od września do października.Odmiana doskonała do zup, do pieczenia i smażenia.W Anglii ta odmiana występuje pod nazwą ‘Cinderella Pumpkin’ czyli Dynia Kopciuszka ze względu na podobiznę do karocy Kopciuszka.
Termin wysiewu:IV pod osłony; V do gruntu
Rozstawa: 200 x 150 cm
Termin zbioru: IX-X
Kolor: pomarańczowa
Nie kumuluje metali ciężkich i azotanów, a więc może być uprawiana w pobliżu dróg. Owoce mogą być przechowywane do marca zachowując przez cały czas dużą zawartość witaminy C. Mają wielostronne zastosowanie: jako warzywo, pasza dla zwierząt (dodawana do pożywienia krów powoduje wzrost wydajności mleka i zawartości w nim beta karotenu), w przemyśle gorzelniczym i cukierniczym. Plon przy zagęszczeniu 1 roślina/m2 wynosi 40-70 t/ha. woje dobroczynne właściwości dynia zawdzięcza bogactwu witamin (m.in. z grupy B, prowitaminy A, witaminy PP i C) i minerałów (sodu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza).
Dynie są roślinami wybitnie ciepłolubnymi, dlatego też stanowisko winno być ciepłe, słoneczne, przewiewnei osłonięte od silnego wiatru. Gleba powinna być żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Dynie wymagają też systematycznego nawadniania w okresie suszy, gdyż na niedobór wody szybko reagują więdnięciem i zasuszaniem liści, zrzucaniem kwiatów i karleniem owoców.
Większość odmian dyni ozdobnej to rośliny o płożącym pokroju, dlatego też powinny mieć dla siebie sporo miejsca, ewentualnie podpory.
W zabiegach pielęgnacyjnych nie możemy zapomnieć o spulchnianiu gleby. Ważne jest regularne podlewanie, odchwaszczanie i nawożenie. Nawożenie powinno odbywać się w momencie pojawienia się pierwszych zawiązków owoców i po ich pierwszym zbiorze.
Dynię uprawia się z rozsady, lub z siewu wprost do gruntu, wysiewając nasiona gniazdowo, po wschodach pozostawia się jedną najsilniejszą roślinę.
