Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
PIETRUSZKA NACIOWA GŁADKA + RZODKIEWKA ROWA nasiona na taśmie
Opis produktu
Nasiona warzyw znajdują się na taśmie (rozpuszczalnej pod wpływem wody, szybko ulegającej biodegradacji), którą od kwietnia do maja umieszczamy w przygotowanej wcześniej glebie na głębokości 1-2 cm. Następnie obficie podlewamy i utrzymujemy stałą wilgotność, aby ułatwić nasionom kiełkowanie.
Taśma pozwala na szybki i bardzo dokładny wysiew nasion, bez zabiegu przerywania roślin. Na początku zbieramy rzodkiewkę, później marchewkę. Na uwagę zasługuje też komplet aromatycznych rzodkiewek, jednych z pierwszych, wiosennych nowalijek, tak wyczekiwanych po długiej zimie.
Rzodkiewka
Norma wysiewu rzodkiewki wynosi około 20-40kg/ha.
Podłoże powinno być lekkie, próchniczne i przepuszczalne. Rzodkiewka do zawiązania okazałych zgrubień potrzebuje dobrego dostępu do światła - nie można jej uprawiać w miejscach zacienionych.
W uprawie gruntowej najlepiej rzodkiewkę wysiewać rzędowo na zagonach o szerokości 120cm siewnikiem punktowym (przejścia między zagonami mają zwykle 30 cm). Odległość między rzędami 15 cm, a roślin w rzędzie 3-4 cm. Głębokość siewu 1-1,5cm. W celu przyspieszenia zbioru zagony można osłaniać agrowłókniną.
Rzodkiewka pobudza łaknienie i trawienie (ma przy tym bardzo mało kalorii - zaledwie 16 kcal w 100 g), wspomaga pracę wątroby, a także działa żółciotwórczo i żółciopędnie. W związku z tym można ją stosować przy dolegliwościach wątrobowych, braku łaknienia, niestrawności i nadfermentacji jelitowej.
Pietruszka podobnie jak marchew może być uprawiana w każdym rejonie naszego kraju, gdyż jest rośliną klimatu umiarkowanego. Dobrze znosi i przymrozki i stosunkowo nie ma dużych wymagań cieplnych. Nasiona pietruszki kiełkują już w temperaturze 2-3 stopni, a jej wytrzymałość na przymrozki to nawet -9°C. Ale, aby prawidłowo się rozwijała, wymaga jednak zapewnienia optymalnej temperatury na poziomie od 16 do 18°C.. Pietruszka ma długi okres kiełkowania (3-4 tygodnie). Nasiona siejemy na głębokość około 2 cm, w rzędach co 20-30 cm. Odległość między roślinami w rzędzie, po obowiązkowym przerywaniu, powinna wynosić 4-6 cm.
Najważniejsze dla wzrostu jest zapewnienie pietruszce odpowiedniej ilości wody, zarówno w okresie kiełkowania, jak i wschodów, a następnie także przyrostu korzeni. Brak lub niedobór wody wydłuża czas kiełkowania oraz hamuje wzrost wschodów, a w dalszych fazach rozwoju doprowadza do zbytniego rozrostu korzeni bocznych i ich zniekształcania.
Stanowisko dla pietruszki winno być słoneczne do półcienistego, natomiast podłoże powinno być żyzne ziemie piaszczysto-gliniaste, o dużej pojemności wodnej.
Pietruszka zawiera spore ilości witamin i soli mineralnych, dlatego pomaga utrzymać w zdrowiu całe ciało. Najważniejszymi składnikami odżywczymi są witaminy: C, A, E oraz składniki mineralne: żelazo, magnez, miedź, wapń, potas, fosfor, mangan. Pietruszka ma działanie krwiotwórcze, poprawia krążenie, przeciwdziała pogarszaniu się wzroku, zapobiega krzywicy i szkorbutowi, ma właściwości moczopędne i odtruwające. Przyczynia się do wzrostu odporności na choroby i stres. Dobrze wpływa także na skórę, ma właściwości regenerujące. Reguluje proces trawienia i redukuje zagrożenie powstania kamicy żółciowej. Jest też bogatym źródłem błonnika. Można stosować ją również do gotowania i smażenia, w tym do zup, sosów, ryb, surówek, sałatek, ziemniaków, potraw z jarzyn, dań mięsnych, serów, jaj. Jest także głównym składnikiem włoszczyzny.
Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
- Dobra retencja wody i składników pokarmowych, duża zawartość próchnicy, najlepsze rodzajowo gleby .
- Preferowane przez wymagające i bardzo wymagające rośliny