Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
Pietruszka liściowa Moss Curled 2 5g
Opis produktu
Pietruszka naciowa kędzierzawa Moss Curled 2 5g
Roślina o kędzierzawych, aromatycznych liściach. Nie tworzy korzenia polowego. Odznacza się wyższą niż nać pietruszki korzeniowej zawartości witamin i soli mineralnych, wapnia i żelaza, a dużą zawartością olejków aromatycznych nadaje charakterystyczny aromat. Liście szybko po ścięciu szybko odrastają. Polecana do bezpośredniego spożycia, jako przyprawa do potraw, a także do produkcji suszu. Nadaje się do wysiewu we wszystkich terminach - również jesienią. We wrześniu – październiku ścina się nać, a korzenie można użyć do pędzenia na wczesny zbiór wiosenny. Można ją pozostawić w gruncie na zimę.
Liczba nasion: 500-550 szt. w gramie
Norma wysiewu: 5-6 kg/1ha
Termin wysiewu: 2-3 dekada III-2 dekada VII
Rozstawa: 10x28 cm
Wegetacja: 100-110 dni
Termin zbioru: 3 dekada VI
Gramatura: 100g
Pietruszka podobnie jak marchew może być uprawiana w każdym rejonie naszego kraju, gdyż jest rośliną klimatu umiarkowanego. Dobrze znosi i przymrozki i stosunkowo nie ma dużych wymagań cieplnych. Nasiona pietruszki kiełkują już w temperaturze 2-3 stopni, a jej wytrzymałość na przymrozki to nawet -9°C. Ale, aby prawidłowo się rozwijała, wymaga jednak zapewnienia optymalnej temperatury na poziomie od 16 do 18°C.. Pietruszka ma długi okres kiełkowania (3-4 tygodnie). Nasiona siejemy na głębokość około 2 cm, w rzędach co 20-30 cm. Odległość między roślinami w rzędzie, po obowiązkowym przerywaniu, powinna wynosić 4-6 cm.
Najważniejsze dla wzrostu jest zapewnienie pietruszce odpowiedniej ilości wody, zarówno w okresie kiełkowania, jak i wschodów, a następnie także przyrostu korzeni. Brak lub niedobór wody wydłuża czas kiełkowania oraz hamuje wzrost wschodów, a w dalszych fazach rozwoju doprowadza do zbytniego rozrostu korzeni bocznych i ich zniekształcania.
Stanowisko dla pietruszki winno być słoneczne do półcienistego, natomiast podłoże powinno być żyzne ziemie piaszczysto-gliniaste, o dużej pojemności wodnej.
Pietruszka zawiera spore ilości witamin i soli mineralnych, dlatego pomaga utrzymać w zdrowiu całe ciało. Najważniejszymi składnikami odżywczymi są witaminy: C, A, E oraz składniki mineralne: żelazo, magnez, miedź, wapń, potas, fosfor, mangan. Pietruszka ma działanie krwiotwórcze, poprawia krążenie, przeciwdziała pogarszaniu się wzroku, zapobiega krzywicy i szkorbutowi, ma właściwości moczopędne i odtruwające. Przyczynia się do wzrostu odporności na choroby i stres. Dobrze wpływa także na skórę, ma właściwości regenerujące. Reguluje proces trawienia i redukuje zagrożenie powstania kamicy żółciowej. Jest też bogatym źródłem błonnika. Można stosować ją również do gotowania i smażenia, w tym do zup, sosów, ryb, surówek, sałatek, ziemniaków, potraw z jarzyn, dań mięsnych, serów, jaj. Jest także głównym składnikiem włoszczyzny.