Czereśnia Sandra charakterystyka
Czeska odmiana rozpoczynająca zbiór odmian późnych. Powstała ze skrzyżowania Kordia i Semenac C13. Drzewo rośnie średnio silnie, tworząc na początku wzniesioną koronę, która z czasem, pod ciężarem gałęzi opada i tworzy charakterystyczny, płaczący kształt. Wyróżnia się dużymi owocami, które nigdy nie pękają. Cecha ta sprawia, że jest to odmiana szczególnie cenna. Drzewko obcopylne.
Zapylacze
Van, Wanda, Burlat, Horka, Tamara, Techlovan
Czereśnia Sandra - opis owoców
Czereśnia Sandra rodzi bardzo duże i atrakcyjne owoce. Osiagają masę 10-13g. Mają sercowaty i wydłużony kształt, przypominają czereśnie Kordii. Ich skórka jest na początku czerwona, a z czasem ciemnieje, aż do czerni. Pod nią znajduje się aromatyczny i bardzo słodki miąższ. Są bardzo odporne na pękanie. Najlepszą porą na ich zbieranie jest moment w którym są czerwone, gdyż nie będą wtedy miękły. Zwykle przypada to na kilka dni po dojrzewaniu odmiany Kordia, czyli w drugiej połowie lipca. Owoce są dobre zarówno do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory.
Czereśnia półkarłowa Sandra wymaga przepuszczalnego, piaszczystego podłoża o obojętnym odczynie gleby i umiarkowanej wilgotności. Stanowisko słoneczne
Wymagania i pielęgnacja
Czereśnia Sandra wymaga stanowiska słonecznego, ale poradzi sobie w lekko zacienionym miejscu. Gleba powinna być żyzna, bogata w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotna. Należy unikać gleb piaszczystych czy ciężkich, mocno wilgotnych. Jeżeli gleba będzie zbyt uboga czereśnia nie będzie owocować tak jak powinna. Ze względu na wrażliwość na mrozy najlepsze będzie dla niej miejsce osłonięte od porywistych wiatrów. Na zimę należy zabezpieczać zwłaszcza młode drzewka. Ta odmiana czereśni ma dość dobrą odporność na choroby.
Rozstawa: 3-4m X 4-4,5m = ok. 556-834szt./ha
Zastosowanie czereśni Sandra
Czereśnia Sandra ze względu na bardzo duże owoce polecane są do bezpośredniego spożycia – na surowo. Ich smak jest słodki, soczysty a miąższ jędrny. Owoce tej odmiany wykorzystywane są również na przetwory – soki, kompoty, dżemy. Odmiana nadaje się do produkcji towarowej jak i amatorskiej.
Odmiana - średnio późna
Dojrzałość zbiorcza – od połowy lipca
Przydatność do spożycia – bezpośrednio, na przetwory
Pochodzenie - Czechy
Nazwa łacińska - Prunus cerasus 'Sandra'
ang. cherry tree 'Sandra'
cz. třešeň 'Sandra'
irl. silín 'Sandra'
lt. vyšnia 'Sandra'
łot. ķirsis 'Sandra'
niem. Kirsche 'Sandra'
norw. kirsebær 'Sandra'
ros. вишневое дерево 'Сандра'
słow. čerešňa 'Sandra'
ukr. вишневе дерево "Сандра"