




Roślina sprzedawana w doniczce plastikowej.
Morwa czerwona w doniczce dla diabetyków soki przetwory
Opis produktu
Morus rubra| Morwa czerwona to niewysokie drzewo dorastające do 15m wysokości o gęstej i rozłożystej koronie. Wytwarza ząbkowate, owalne liście ułożone skrętolegle. Proces kwitnienia rozpoczyna w maju i czerwcu, wytwarzając drobne jednopienne kwiaty - męskie i żeńskie. Owocem jest czarna niełupka wchodząca w skład owocostanu orzeszkowego. Owoce te dojrzewają w sierpniu.
Morwa czerwona ma podobne wymagania jak morwa biała i czarna. Dobrze rośnie na miejscach słonecznych i na przepuszczalnych, gliniastych lub piaszczystych glebach. To gatunek dość odporny na choroby i szkodniki. Zwykle nie wymaga cięcia - poza formowaniem i ograniczaniem wzrostu (zabiegi wykonuje się pod koniec zimy). Roślina znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego warto ją uprawiać jako zieleń miejską (jedynie w celach ozdobnych).
Zawierają witaminy A, C, witamin z grupy B, flawonoidy i taniny.
Są polecane cukrzykom i osobom na diecie a przetwory z morwy czerwonej warto spożywać na przeziębienie.
ZASTOSOWANIE:
- Ponieważ dobrze znosi przycinanie należy do roślin tradycyjnie wykorzystywanych do tworzenia bonsai. Jest bardzo ceniona przez miłośników tej sztuki.
- Morwa czerwona nadaje się raczej do nasadzeń pojedynczych, gdyż jest drzewem zajmującym sporo miejsca.
- Uprawa tego drzewa rozpowszechniła się w południowej Europie już od XVI w. Do dziś wyrabia się z jej owoców marmolady, soki, syropy, alkohole itp.
- Morwa czerwona stosowana jest w przypadkach wielu chorób. Wykorzystuje się ją do leczenia np.: raka jajnika, raka piersi, czy zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej (tzw. łokieć tenisisty ).
- W Chinach, już od wieków, liście, kora i owoce morwy czerwonej,czarnej i białej były szeroko stosowane w medycynie ludowej. Z jagód robi się do dzisiejszego dnia nalewkę ogólnie wzmacniającą organizm oraz "dokarmiającą" krew. Zmiażdżone świeże owoce wykorzystuje się do płukania jamy ustnej w przypadkach jej owrzodzeń oraz bólów gardła. Napar lub odwar z liści pomaga na przeziębienia, natomiast syrop świetnie nadaje się na różnego rodzaju kaszle. Odwaru z młodych gałązek używa się na bóle reumatyczne górnej części ciała, a odwar z korzenia na dolegliwości związane z płucami, astmą lub jako środka moczopędnego w przypadku obrzęków.
- Morwa czerwona jest to nowość, należy do drzew bardzo rzadko spotykanych w Polsce.



Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.
