



Nostrzyk biały dwuletni cena za 1 kg
Opis produktu
Nostrzyk biały dwuletni cena za 1 kg
Nostrzyk biały to dwuletnia roślina wykorzystywana jako roślina lecznicza oraz roślina miododajna, wabiąca pszczoły.
Ze względu na swoje właściwości lecznicze jest również uprawiany.
Jego wymagania glebowe są niewielkie, jednak gleba musi być zasobna w wapń.
Nostrzyk udaje się na wszystkich glebach odkwaszonych, a na piaszczystych i żwirowatych daje największy plon zielonej masy ze wszystkich roślin motylkowatych (jest doskonały na zielony nawóz).
Tam, gdzie uprawia się go po raz pierwszy dobrze byłoby rozrzucić trochę ziemi z miejsc, gdzie rósł poprzednio (zwłaszcza na glebach piaszczystych). W ten sposób wprowadzamy do gleby azotowe bakterie korzeniowe, z którymi ta roślina współżyje.
Można go wsiewać w oziminy (jak koniczynę czerwoną), można jak wyżej, a można też w czystym siewie i wówczas zużywa się 18-25 kg/ha nasion. Najlepiej jest siew wykonać wczesną wiosną.
Dorasta do 2 m wysokości. Liście trójlistkowe, o brzegach nie regularnie ząbkowanych. Kwiaty drobne, białe zebrane w dość luźne, wydłużone grona.
Kwitnie od końca czerwca do początku sierpnia (jednoroczny od połowy lipca do września).
Należy do najlepszych roślin miododajnych w naszym klimacie. Wydajność do 680 kg/ha (w pierwszym roku 200 kg).
Surowcem zielarskim jest ziele nostrzyka (Meliloti Herba), które zbiera się w okresie kwitnienia, ścinając wierzchołki w miejscu rozgałęzień. Ziele nostrzyka zawiera m.in. związki kumarynowe, melitoksynę, alantoinę, flawonoidy, witaminy C i E, garbniki oraz sole mineralne. Związki te oddziaływają na działanie zmniejszenie krzepliwości krwi oraz poprawienie przepływu krwi i limfy w naczyniach krwionośnych. Mają także właściwości przeciwzapalne. Ziele nostrzyka stosuje się w zakrzepowym zapaleniu żył i żylakach, w zapaleniu naczyń chłonnych, w owrzodzeniach na tle zapaleń żył, przy hemoroidach. Dodatkowo ziele nostrzyka ma właściwości uspokajające i przeciwbólowe.
Norma wysiewu 15-20 kg/ha


- Dobre przewietrzenie, niska retencja wody i składników odżywczych.
- Preferowane przez: sosny, wrzosy, lawendę.

Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.
