Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zaraza ogniowa gruszy

5 produkty

Zaraza ogniowa to niebezpieczna i szybko rozprzestrzeniająca się, trudna do przewidzenia choroba, która atakuje grusze i jabłonie.

Zaraza ogniowa powodowana przez bakterię erwinia amylovora, dotyka w pierwszej kolejności młode części roślin – kwiaty, liście i przyrosty – by następnie opanować także konary oraz pnie. W początkowej fazie porażone organy przybierają intensywnie zielony kolor i sprawiają wrażenie mocno nasyconych wodą. Pierwsze oznaki zarazy widać na kwiatach, które początkowo więdną, brązowieją, a następnie zamierają. Potem liście drzew pokrywają się ciemnoczerwonymi lub czarnymi plamami i zwijają się, jakby były opalone ogniem. Wierzchołki nowych pędów zaginają się w tzw. pastorały, brunatnieją i obumierają. Podobnie dzieje się z zawiązkami owoców oraz dojrzałymi owocami, na których powstają plamy gnilne. Jeśli gnijące jabłka i gruszki nie zostaną zerwane, zaschną, tworząc mumie.

W kolejnej fazie zarazy patogeny rozpoczynają atak na konary i pień. Na korze pojawiają się zgorzele – chore miejsca czernieją i zapadają się, tworząc głębokie rany o klinowatym kształcie. Sucha i gorąca pogoda spowalnia rozwój choroby, jesienią natomiast dochodzi do jej całkowitego zahamowania.

Czytaj więcej
pixel