Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzenie truskawek - najważniejsze pytania i odpowiedzi.

 

1. Na jakim stanowisku (glebie) najlepiej będą rosły truskawki ?

Najlepsze stanowisko dla truskawek to oczywiście miejsce pełne słońca - ma to duży wpływ na słodycz owocu. Ponadto gleba powinna być lekka,a nawet piaszczysta o sporej zawartości próchnicy, przepuszczalna.

 

 2. Jak posadzić truskawki, w jednym rzędzie czy może lepiej w dwóch?

Rośliny możemy sadzić w jednym rzędzie zachowując odstęp między nimi około 30cm lub w dwóch rzędach naprzemiennie ( co 30 cm w rzędzie, oraz 50cm między rzędami). Musimy pamiętać o prawidłowym posadzeniu roślin: jeżeli korzenie są zbyt długie trzeba je przyciąć nawet o połowę. NIE WOLNO PODWIJAĆ KORZENI. 

 

3. Czym i jak nawozić sadzonki?

Pierwsze nawożenie przeprowadzamy po 6 tygodniach od nasadzenia i najlepszy będzie nawóz zrównoważony, którego skład odpowiednio dokarmi rośliny. W przypadku uprawy w doniczkach - nawożenie będzie częstsze, gdyż podlewanie roślin wyjaławia się gleba. Truskawki jako, że są roślinami owocowymi potrzebują częstego nawożenia - szczególnie właśnie przy uprawie w pojemnikach.

 

4. Czy konieczne jest stosowanie środków ochrony roślin, a jeśli tak to jakich i kiedy.

Może, lecz nie musi się zdarzyć że nasze rośliny będą chorować. Główną chorobą atakującą truskawki jest szara pleśń - jej objawy widać gołym okiem. Pod poniższym linkiem przedstawiamy pełne zestawienie chorób i szkodników truskawek wraz z odpowiednimi środkami ochrony roślin. 

 

5. Co mam zrobić z sadzonkami jeżeli nie mogę ich od razu posadzić?

W przypadku, kiedy otrzymujemy truskawki FRIGO, a nie mamy możliwości ich wysadzenia? Wystarczy włożyć sadzonki do lodówki w miejsce gdzie normalnie przechowujemy warzywa i owoce. Rośliny można przechowywać w ten sposób nawet 14 dni. 

 

6. Jak zabezpieczacie sadzonki na czas transportu, jaką mam pewność, że rośliny nie wyschną ?

Na czas transportu sadzonki zamykamy w foliowym woreczku w mieszance trocin i hydrożelu. To dzięki hydrożelowi w przesyłce jest utrzymywana stała i wysoka wilgotność zabezpieczająca rośliny.

 

7. Rośliny, które dostałem mają brązowe listki i łodygi, nie wyglądają na świeżo zielone. Co się stało?

Sadzonki truskawek frigo przechowuje się w mroźni w temperaturze -2 stopni przez kilka miesięcy. To właśnie dzięki takiej metodzie jarowizacji osiągamy owocowanie truskawek w terminie 8 tygodni od posadzenia. Wygląd sadzonek wyjętych z chłodni nie ma żadnego znaczenia, w krótkim czasie po posadzeniu rośliny puszczą młode zielone listki. 

  

Sadzonka truskawek frigo

 

 

 

 

 

 

Sadzonki truskawek frigo

 

 

 

 

 

Sadzonki truskawek firgo

 

 

Życzymy Udanych

Zbiorów!!!!

 

 

Polecane

pixel