Roślina sprzedawana w doniczce plastikowej.
Sosna himalajska
Opis produktu
Jedna z najpiękniejszych odmian sosny nadających się do naszego klimatu. Ma luźny stożkowaty pokrój, a gałęzie długo utrzymują się przy pniu do samej ziemi. Jej największym atutem są oryginalne bardzo długie (nawet 20cm), niebieskawe (z jednej strony mają niebieski woskowaty nalot co sprawia efekt dwubarwności widoczny zwłaszcza na młodych drzewkach), malowniczo zwisające igły.
Korony starszych drzew szeroko stożkowate, konary długie, poziomo rozpostarte, ze wzniesionymi wierzchołkami.
Wytrzymała jest na suszę i zanieczyszczenia. Niewybredna co do gleby.
Światłolubna.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.
Opinie o produkcie:
Iglaki należy regularnie podlewać w okresach upalnego lata i suszy, zwłaszcza wtedy gdy rosną na glebach piaszczystych i bardzo przepuszczanych o niskiej zawartości próchnicy. Szczególnie młode rośliny, mające jeszcze słabo rozwinięty system korzeniowy mogą być wrażliwe na suszę.
W bezpiecznym przezimowaniu iglaków pomagają nawozy jesienne, zawierające fosfor i potas - należy je stosować od sierpnia do początku października.
Większość iglaków (zwłaszcza dekoracyjne odmiany) posadzonych na glebie suchej i ubogiej w składniki pokarmowe będzie chorować. W wyniku niedobory wielu pierwiastków igły będą się przebarwiać, brązowieć, a nawet opadać (zwykle najpierw opadają igły ze starszych gałęzi i z wewnątrz korony).
Wszystkie iglaki, nawet te rosnące na żyznej ziemi wymagają regularnego nawożenia, które dostarcza im niezbędnych pierwiastków do wzrostu. Najlepiej wybierać specjalistyczne nawozy do iglaków, gdyż zawierają komplet mikro i makroelementów niezbędnych dla tej grupy roślin.
Żółknięcie i brązowienie igieł oraz późniejsze ich zamieranie, może być skutkiem żerowania szkodników lub rezultatem choroby. Aby dobrze zidentyfikować źródło objawów warto dobrze obejrzeć igły – czy nie ma na nich śladu żerowania szkodników lub różnego rodzaju przebarwień.
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak
Witam
Brązowienie igieł może być objawem wystąpienie chorób grzybowych na igłach sosen. Duże ilości opadów i wysokie temperatury w lecie powodują nasilenie występowania objawów. W tym przypadku zamierać mogą igły w różnych częściach korony. W tym celu należy kilkakrotnie wykonać oprysk preparatami grzybobójczymi np. Antracol lub Dithane.
Warto pamiętać, że w przypadku sosen zjawisko zrzucania igieł może nasilać się z wiekiem i jest to naturalny proces u tych drzew. Szczególnie dotyczy to sosen pospolitych, które z wiekiem ogołacają się od dołu zrzucając starsze igły co 2–3 sezony.
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak
Witam, wydaje mi się że trzeba czasu, drzewko sosny powinno odbić.
Sosna himalajska (Pinus wallichiana) jest ogólnie uważana za gatunek odporny na choroby i szkodniki. Jednakże, podobnie jak wszystkie rośliny, może być narażona na choroby i szkodniki, zwłaszcza jeśli jest uprawiana w niewłaściwych warunkach lub jest osłabiona przez stres środowiskowy lub brak opieki.
Ważne jest, aby zapewnić sosnie himalajskiej dobre warunki wzrostu, takie jak dobrze przepuszczalna gleba i wystarczająca ilość wody i składników odżywczych. Należy również regularnie usuwać martwe lub chore gałęzie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.