C10 - roślina sprzedawana w doniczce plastikowej o pojemności 7L do 15L
Lipa drobnolistna Greenspire (obw. 2-4cm)
Opis produktu
Lipa drobnolistna to drzewo długowieczne. Cenione ze względu na miododajne i bardzo pachnące kwiaty.
Lipa drobnolistna Greenspire jest drzewem średniej wielkości, lecz bardzo szybko rosnącym. Korona jest regularna o stożkowym pokroju. Dorasta do 20m wysokości i około 10m szerokości. Liście sercowate, ciemno zielone. Jesienią przebarwia się na złoto. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Odmiana typowo alejowa, sadzona często jako soliter.
W starożytnej Grecji lipa była symbolem czystości, niewinności i nadziei. Słowianie, kiedy byli jeszcze poganami, czcili to drzewo, uważając je za święte. Wierzyli, że chroni przed piorunami i złymi duchami. W medycynie ludowej stosowano kwiaty, liście i korę lipy. Do dziś wywar z kwiatów tego drzewa jest często stosowany przy kaszlu i przeziębieniach.
Lipy dobrze znoszą również cięcie, strzyżenie i formowanie. Po cięciu silnie odrastają, a ścięte drzewa tworzą formy wielopniowe.
Drewno lipowe jest miękkie i łatwe w obróbce, nadaje się szczególnie do prac snycerskich i rzeźbiarskich. Ma bardzo charakterystyczny zapach.
Zalety:
- Surowiec zielarski stanowi kwiatostan z podsadką i szypułką (Flos tiliae), który zawiera ponad 20 cennych dla zdrowia związków czynnych, takich jak flawonoidy, fitosterole, terpeny, śluzy, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP oraz cenny olejek eteryczny. Związki te mają działanie przeciwzapalne, napotne, uspokajające oraz lekko rozkurczowe na mięśnie gładkie niektórych narządów.
- Lipa drobnolistna to doskonała roślina ozdobna, polecana do dużych ogrodów, szczególnie wartościowa w dużych założeniach naturalistycznych i zadrzewieniach w otwartym krajobrazie. W miastach doskonała do większych zespołów zieleni np. parków czy zieleńców, jako soliter lub drzewo alejowe. Nieodpowiednia do sadzenia przy ulicach i na terenach o wysokim poziomie zanieczyszczeń.
- Niezwykle cenne jest również drewno lipowe, cenione głównie za swą miękkość i łatwość w obróbce. Szeroko stosowane w rzeźbiarstwie, snycerstwie, do wyrobu instrumentów muzycznych i desek kreślarskich oraz drewnianych butów. Z lipowego łyka wyrabiano również maty, sznury, koszyki i łapcie.
Wykorzystywany bywa również sok lipowy, który jest słodki, a po fermentacji można uzyskać dość smaczny napój.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.