



Roślina sprzedawana w doniczce plastikowej.
Sosna smołowa
Opis produktu
Sosna smołowa charakterystyka
Gatunek drzewa należący do rodziny sosnowatych pochodzący z Ameryki Północnej. W Polsce najczęściej uprawiana i spotykana jest w lasach i parkach. Sosna smołowa dorasta do 30m wysokości i 1m średnicy. Charakteryzuje się nieregularnym pokrojem. Igły są zebrane w pęczki, sztywne i grube, zielonkawo-żółte i mają od 5-10 cm długości. Kora jest gruba, głęboko spękana, w kolorze czerwono brązowym. Roślina w młodym wieku rośnie dość szybko, do 30cm na rok. W wieku 50 lat tempo wzrostu zwalnia, a po kolejnych 40 ustaje. Sosna smołowa może żyć nawet 200lat. Ze względu na niewielkie wymagania uprawowe można spotkać ją na wydmach, pustkowiach, stromych skalistych zboczach oraz w dolinach rzek i na bagnach.
Sosna smołowa uprawa i wymagania
Jest to gatunek wyjątkowo mało wymagający, generalnie światłolubny. Rośnie na stanowiskach o szerokim zakresie warunków wilgotnościowych- poradzi sobie na terenach niedostatecznie nawodnionych, takich jak piaski i żwiry czy kamieniste zbocza, ale też na glebach mułowych na bagnach. Na słabych glebach rośnie wolniej i niżej. Jest całkowicie mrozoodporna. Sosna smołowa jest gatunkiem bardzo wytrzymałym i odpornym na ogień i urazy- ma dużą zdolność odradzania się po silnych uszkodzeniach.
Sosna smołowa zastosowanie
Gatunek ten jest obecnie wykorzystywany do produkcji celulozy, budowy skrzyń i paliwa. Nie odgrywa już tak dużej roli gospodarczej, jak za czasów drewnianych statków i kolei. Drewno jest szorstkie i niezbyt mocne, ale zawiera dużo żywicy, przez co jest odporne na rozkład. W ogrodnictwie drzewo polecane jest do nasadzeń wszędzie tam, gdzie wykonywane są mocne cięcia (parki, przydroża) lub w celu zagospodarowania miejsc zniszczonych i zdegradowanych. Sosnę smołową można posadzić też w każdym ogrodzie, po 10latach ma około 2,5m wysokości.


- Dobre przewietrzenie, niska retencja wody i składników odżywczych.
- Preferowane przez: sosny, wrzosy, lawendę.

Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.
