Sałata głowiasta masłowa Zina zimująca bez osłon 2g
Opis produktu
Sałata głowiasta masłowa Zina
Sałata masłowa Zina to jedyna sałata która zimuje w gruncie bez osłon. Wyjątkowo odporna. Liście są zwarte, duże i lśniące. Nasiona sałaty Zina wysiewamy wprost do gruntu późnym latem, najpóźniej na przełomie lata i jesieni. Zbiory ładnie zamkniętych, zdrowych główek przeprowadzamy w drugiej połowie wiosny. Znaczącą zaletą tej sałaty masłowej jest opóźnione wybijanie w pędy kwiatowe, dzięki czemu zbiór można wydłużyć. Jej delikatne liście znakomicie smakują w wiosennej surówce, jako dodatek do wędlin i na kanapkach.
Nasiona sałaty wysiewa się na początku marca bezpośrednio do gruntu. Idealna temperatura niezbędna do wykiełkowania nasion wynosi 16°C. Nasiona sałaty wysiewamy w rzędach o głębokości 0,5cm. W okresie od kwietnia do lipca należy wykonać przerywkę i pozostawić nasiona w rozstawie 25x30cm.
Liście sałaty, oprócz walorów smakowych posiadają właściwości zdrowotne, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Sałata dostarcza antynowotworowych indoli, kwasu foliowego i witamin z grupy B.
Sałata jest bazą wszelkich sałat oraz niezbędnym składnikiem diet wegetariańskich. Niecodziennym sposobem na przygotowanie przetworów z sałaty jest jej kiszenie.
Nasiona sałaty wysiewa się już na początku lutego w ciepłych tunelach foliowych. Z wysiewem do gruntu należy zaczekać do kwietnia. Idealna temperatura siewu to 15oC. Taka wartość zapewnia szybki wzrost i zdrowe wykiełkowanie nasion. Sałatę wysiewa się dość płyto, wystarczy umieścić nasiona w glebie na głębokości 0,5-1cm.
Sałata to roślina bardzo łatwa w uprawie. Warto ja uprawiać w przydomowym ogrodzie chociażby ze względu na walory ozdobne i estetyczne. W Polsce najpopularniejszą sałatą jest sałata masłowa, lecz inne odmiany o kolorach i kształcie liście również cieszą się uznaniem.
Sałata najlepiej uprawia się i rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych, dobrze nawiezionych obornikiem lub kompostem(4kg/m2). Uprawiana na oborniku, zmieszanym z ziemią jesienią, jest lepsza w porównaniu do takiej która rośnie na ziemi jałowej. Może rosnąć w miejscu słonecznym i cienistym, nie ma co do stanowiska specjalnych wysmagań. Początkowo gdy zaczyna wyrastać wymaga więcej światła, a im jest większa może być go mnie dzięki czemu sałata będzie wolniej wybijać pędy nasienne. Sałata potrzebuje sporo wody, lecz od niej nadmiaru może gnić i chorować. Susza natomiast powoduje że liście sałaty stają się gorzkie.
Sałatę można uprawiać z rozsady lub z nasion. Jest to roślina jednoroczna o bardzo krótkim okresie wegetacji. Można wysiać pierwszą partie wczesną wiosną i sukcesywnie dosiewać przez całe lato.
W naszym kraju sałata jest jednym z ulubionych warzyw. Nie dość, że jest bardzo zdrowa to jeszcze wyjątkowo smaczna! Idealna do sałatek czy kanapek, toteż warto ją uprawiać we własnym ogródku. Im bardziej świeża tym lepsza! Do uprawy sałaty potrzebujemy gleb bogatych w próchnicę, pH powinno być zasadowe (6,5 i wyżej). Warto okryć ziemię pod sałatą czarną agrowłókniną, bowiem sałata lubi nagrzaną od słońca ziemię. Stanowisko powinno być nasłonecznione. Uprawę sałaty podlewa się często ale w małych ilościach, podłoże musi być stale umiarkowanie wilgotne.
Liczba nasion: 1000 - 1200 szt. w gramie
Norma wysiewu: 0,2 - 0,3 kg/1ha
Każda paczka zawiera informację o sposobie uprawy, a także terminie przydatności do siewu.