Żyto ozime 1 kg
Opis produktu
Żyto ozime cena za 1 kg
Żyto ozime ma najmniejsze spośród pozostałych zbóż wymagania glebowe i wodne. Żyto ozime posiada silny system korzeniowy, dzięki któremu może pobierać wodę i składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby. Ponadto charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością, a także większą niż pozostałe zboża tolerancją na zakwaszenie gleby. Cechy te powodują, że roślinę te można uprawiać na glebach lekkich, przepuszczalnych, o małych zdolnościach zatrzymywania wody, gdzie inne gatunki często zawodzą. Ponadto warto rozważyć siew żyta w warunkach niskiego odczynu gleby
Warunkiem koniecznym w uprawie żyta ozimego, a także innych zbóż jest zaprawienie ziarna środkami grzybobójczymi. Gęstość siewu żyta w dużej mierze zależy od jakości gleby, terminu siewu, przedplonu. Poprawna ilość wysiewu ziaren to 280 – 320 szt./m2. Po dobrym przedplonie, w korzystnych warunkach, obsadę roślin można obniżyć. Nie należy nadmiernie zagęszczać łanu (siew powyżej 400 szt./ m2), ponieważ zbyt gęsty siew wpływa na wzrost porażenia roślin przez choroby grzybowe oraz wyleganie łanu.
Żyto ozime należy do międzyplonu ozimego, który zasiewany jest w końcu lata lub jesienią i zbierany wiosną w następnym roku na zielonkę głównie dla bydła. Po jego zbiorze w warunkach optymalnych następuje uprawa plonu wtórego.
Międzyplony ozime są źródłem zielonki i dają możliwość wypasu bydła wcześnie, zanim rośliny motylkowate wieloletnie i trawy osiągną przydatność do zbioru. Częściej są jednak koszone niż wypasane zwierzętami. Żyto w międzyplonie ozimym osiąga dojrzałość pastwiskową przy wysokości łanu 20 cm, natomiast na użytkowanie kośne nadaje się po ukazaniu się na źdźble drugiego kolanka aż do fazy początku kłoszenia. Z wykłoszonego żyta sporządza się kiszonkę.
Norma wysiewu: 90-110 kg/ha.
Przy terminie opóźnionym zaleca się normę wysiewu zwiększyć o 10%.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.