


Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
Pietruszka korzeniowa Halblange Berlińska późna taśma nasienna 7m
Opis produktu
Pietruszka korzeniowa Halblange Berlińska późna taśma nasienna 7m
Nasiona umieszczone na taśmie z folii wraz z nawozem wspomagającym rozwój roślin. Odmiana późna, trwała w przechowywaniu, przeznaczona na użytek jesienny i zimowy. Korzeń o długości 22 cm. Pietruszka korzeniowa Halblange- Berlińska uprawiana jest głównie dla korzeni, które zawierają cukry, białko, witaminę C, witaminy z grupy B, prowitaminę A oraz olejki eteryczne. Uprawiana od starożytności jako roślina jadalna i lecznicza. Pietruszka korzeniowa Halblange- Berlińska wymaga gleby żyznej i dobrego nawodnienia, bowiem wrażliwa jest na brak wody. Wytrzymała jest na niskie temperatury / późne odmiany mogą zimować pod śniegiem lub lekkim przykryciem/. Uprawia się ją jedynie z siewu wprost do gruntu.
Zastosowanie ułatwia szybki i dokładny wysiew, zapewnia prawidłową rozstawę między roślinami, umożliwia równomierne wschody, eliminuje pracochłonne przerywanie roślin. Taśma ulega szybkiemu rozkładowi pod wpływem wody i mikroorganizmów. Należy ją umieścić w dobrze uprawionej, wilgotnej glebie (na głębokości 1-2 cm – w glebie ciężkiej; 3 cm w glebie lekkiej). Taśma długości 7 metrów.
Termin wysiewu: IV-VI
Rozstawa: 30-40x3-4 cm
Wegetacja: 230 dni
Termin zbioru: VIII-X
Pietruszka podobnie jak marchew może być uprawiana w każdym rejonie naszego kraju, gdyż jest rośliną klimatu umiarkowanego. Dobrze znosi i przymrozki i stosunkowo nie ma dużych wymagań cieplnych. Nasiona pietruszki kiełkują już w temperaturze 2-3 stopni, a jej wytrzymałość na przymrozki to nawet -9°C. Ale, aby prawidłowo się rozwijała, wymaga jednak zapewnienia optymalnej temperatury na poziomie od 16 do 18°C.. Pietruszka ma długi okres kiełkowania (3-4 tygodnie). Nasiona siejemy na głębokość około 2 cm, w rzędach co 20-30 cm. Odległość między roślinami w rzędzie, po obowiązkowym przerywaniu, powinna wynosić 4-6 cm.
Najważniejsze dla wzrostu jest zapewnienie pietruszce odpowiedniej ilości wody, zarówno w okresie kiełkowania, jak i wschodów, a następnie także przyrostu korzeni. Brak lub niedobór wody wydłuża czas kiełkowania oraz hamuje wzrost wschodów, a w dalszych fazach rozwoju doprowadza do zbytniego rozrostu korzeni bocznych i ich zniekształcania.
Stanowisko dla pietruszki winno być słoneczne do półcienistego, natomiast podłoże powinno być żyzne ziemie piaszczysto-gliniaste, o dużej pojemności wodnej.
Pietruszka zawiera spore ilości witamin i soli mineralnych, dlatego pomaga utrzymać w zdrowiu całe ciało. Najważniejszymi składnikami odżywczymi są witaminy: C, A, E oraz składniki mineralne: żelazo, magnez, miedź, wapń, potas, fosfor, mangan. Pietruszka ma działanie krwiotwórcze, poprawia krążenie, przeciwdziała pogarszaniu się wzroku, zapobiega krzywicy i szkorbutowi, ma właściwości moczopędne i odtruwające. Przyczynia się do wzrostu odporności na choroby i stres. Dobrze wpływa także na skórę, ma właściwości regenerujące. Reguluje proces trawienia i redukuje zagrożenie powstania kamicy żółciowej. Jest też bogatym źródłem błonnika. Można stosować ją również do gotowania i smażenia, w tym do zup, sosów, ryb, surówek, sałatek, ziemniaków, potraw z jarzyn, dań mięsnych, serów, jaj. Jest także głównym składnikiem włoszczyzny.
