Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wierzba – drzewo na tereny podmokłe

Wierzba – drzewo na tereny podmokłe

Urządzenie ogrodu na podmokłym terenie sprawia wiele trudności. W takiej sytuacji musimy dobierać takie gatunki roślin, które w takich warunkach będą się dobrze czuły. Wszystkie rośliny potrzebują wody do życia . Problemem jest to, gdy jest jej zbyt dużo, a dokładniej jeżeli wysoki poziom wód gruntowych utrzymuje się zbyt długo i nie dopuszcza do korzeni powietrza. Większość roślin z powodzeniem wytrzymuje nawet kilkudniowe całkowite zalanie, ale jeżeli taka sytuacja trwa tygodniami to korzenie obumierają a wraz z nimi cała roślina. Najpopularniejszym drzewem na tereny zalewowe jest oczywiście wierzba (Salix ). Jest to roślina tolerancyjna wobec okresowego zalewania, co nie jest zjawiskiem w świecie drzew bardzo częstym. Wierzbę można więc sadzić na glebach podmokłych, na terenach okresowo zalewanych, w miejscach z bardzo płytko zlokalizowanym zwierciadłem wód gruntowych.

Wierzba biała Tristis płacząca Salix alba

Drzewo szybko rosnące o szerokiej, gęstej i regularnej koronie osadzonej na niskim pniu. Docelowa wysokość powyżej 20m. Posiada długie, wiotkie i silnie zwisające gałęzie. Długopędy cienkie, nagie, złocistożółte i błyszczące. Cechą charakterystyczną dla tego drzewa jest to, że obok kwiatów męskich pojawiają się kotki żeńskie. Wierzbę białą sadzi się głównie w parkach, na wsiach i w miastach. Szczególnie malownicze są drzewa rosnące pojedynczo nad stawami, wzdłuż kanałów i w pobliżu zbiorników wodnych. Należy unikać sadzenia jej w grupach z innymi drzewami, gdyż wówczas wierzba płacząca nie ma warunków swobodnego kształtowani korony. Jest mało wymagająca w stosunku do gleby, dobrze rośnie nawet na glebach stosunkowo ubogich i piaszczystych ale wymaga wysokiej wilgotności i stanowiska w pełni słonecznego. Mrozoodporność tej wierzby jest bardzo wysoka.

Wierzba biała Tristis płacząca Salix alba

Wierzba wspaniała Magnifica szczepiona na pniu Salix magnifica

Odmiana wierzby o bardzo charakterystycznych liściach nie przypominających zwykłej wierzby. Nie są one wąskie i podłużne, lecz szerokie jajowato-podłużne o długości nawet do 25 cm. Pokrój jest wzniesiony i delikatnie rozłożysty. Dobrze znosi cięcie. Jak każda wierzba wymaga gleby żyznej, o odczynie obojętnym. Preferuje stanowiska o dużej wilgotności podłoża.

Wierzba wspaniała Magnifica szczepiona na pniu Salix magnifica

Wierzba szara Tricolor szczepiona na pniu Salix cinerea ‘Tricolor’

Jest to jedna z wierzb, które zmieniają zabarwienie liści. Liście w 3 barwach, jeden Liść może być biało-zielono-różowy. Mocno rosnący krzew o wzniesionych pędach. Dorasta do 2-3 metrów wysokości oraz 3-5 metrów szerokości. Zalecane jest przycinanie jej co najmniej 2 razy do roku. Najlepsze warunki jakie mamy możliwość zapewnić wierzbie to gleba urodzajna i wysoce wilgotna. Z powodzeniem porodzi sobie przy zbiorniku wodnym. Żeby liście ładnie się wybarwiały, należy posadzić ją na stanowisku słonecznym. Przepięknie kontrastuje z innymi roślinami o ciemniejszych liściach.

Wierzba szara Tricolor szczepiona na pniu Salix cinerea ‘Tricolor’

Wierzba Yellow Flame żółta kora Salix 'Yellow Flame'

Bardzo rozpoznawalna odmiana ze względu na charakterystyczna złotą korę. Jest atrakcyjna przez cały rok, zarówno latem jak i zimą. Kora ma żywy pomarańczowo-złoty kolor. Jest to krzew dorastający do około 4 metrów wysokości. Młode liście początkowo są delikatnie pomarańczowe. W trakcie lata liście nabierają ciemnej zielonej barwy, a jesienią są jaskrawo złote.

Wierzba szara Tricolor szczepiona na pniu Salix cinerea ‘Tricolor’

Wierzba Flame czerwone pędy Salix 'Flame'

Bardzo rozpoznawalna odmiana ze względu na charakterystyczna czerwona korę. Jest atrakcyjna przez cały rok, zarówno latem jak i zimą. Kora ma żywy pomarańczowo-czerwony kolor. Jest to krzew dorastający do około 4 metrów wysokości. Młode liście początkowo delikatnie pomarańczowe. W trakcie lata liście nabierają ciemnej zielonej barwy, a jesienią są jaskrawo złote, co pięknie wygląda z czerwoną kora.

Wierzba

Wierzba Sachalińska Golden Sunshine Salix udensis

Wierzba sachalińska należy do rodziny wierzbowatych, jest gatunek roślin, wywodzący się z Chin i Japonii. Docelowa wysokość: od 2m do 3m. Jest to rozłożysty krzew osiągający 3 m wysokości. Liście sezonowe, lancetowate, długie, gęsto osadzone na pędach, złocistożółte. Starsze liście, zwłaszcza ukryte wewnątrz krzewu i u jego podstawy cytrynowo-zielone lub jasnozielone. Duże kotki, nazywane baziami, pokryte biało-srebrnym miękkim "futerkiem". W trakcie kwitnienia obsypują się stopniowo złocistym pyłkiem. Na roślinie pokazują się przed rozwojem liści w marcu - kwietniu. Roślina mało wymagająca co do rodzaju gleby. Jak każda wierzba preferuje stanowiska wilgotne. Nie przeszkadza jej okresowe zalewanie. Lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione, ale może rosnąć i w półcieniu. Roślina całkowicie odporna na mrozy.

Wierzba’

Wierzba Sachalińska Sekka Smocza Salix udensis

Rozłożysty krzew osiągający 3 m wysokości. Liście lancetowate, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, od spodu srebrno-zielonkawe, delikatnie omszone. Duże kotki, nazywane baziami, pokryte biało-srebrnym miękkim "futerkiem". W trakcie kwitnienia obsypują się stopniowo złocistym pyłkiem. Na roślinie pokazują się przed rozwojem liści w marcu – kwietniu. Posiada oryginalne pędy: czerwonawe, spłaszczone, wstęgowane, skręcone na końcach. Roślina mało wymagająca co do rodzaju gleby. Jak każda wierzba preferuje stanowiska wilgotne. Nie przeszkadza jej okresowe zalewanie. Lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione, ale może rosnąć i w półcieniu. Roślina całkowicie odporna na mrozy. Ponieważ wierzbę smoczą uprawia się ze względu na dekoracyjne pędy, inaczej przebiega jej przycinanie. Powinno się ono odbywać co drugi rok. W tym czasie pod koniec zimy wycina się połowę pędów aż do samej ziemi. Pozostałe przycina się lekko, tak aby nie stały się inwazyjne.

Wierzba’

Wierzba purpurowa nana Salix purpurea

Duży, wyprostowany krzew dorastający do 2 m wysokości. Liście lancetowate, z wierzchu zielone lub niebieskawe, matowe od spodu jaśniejsze. Młode pędy purpurowoczerwone, owłosione, mocne i giętkie. Kwitnie w kwietniu-maju, kwiaty zebrane w długie, cylindryczne kotki w trakcie kwitnienia żółte. Polecany do sadzenia w grupach i pojedynczo. Wymaga stanowiska słonecznego do lekko cienistych, preferuje gleby wilgotne.

Wierzba’

Wierzba purpurowa Gracilis Salix purpurea

Duży, wyprostowany krzew dorastający do 2 m wysokości. Liście lancetowate, z wierzchu zielone lub niebieskawe, matowe od spodu jaśniejsze. Młode pędy purpurowoczerwone, owłosione, mocne i giętkie. Kwitnie w kwietniu-maju, kwiaty zebrane w długie, cylindryczne kotki w trakcie kwitnienia żółte. Polecany do sadzenia w grupach i pojedynczo. Wymaga stanowiska słonecznego do lekko cienistych, preferuje gleby wilgotne.

Wierzba’

Wierzba Hookera (wierzba wydmowa) Salix hookeriana

Naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Wytwarza gęste zarośla. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby lecz wymaga stanowiska o wysokiej wilgotności. Jest sporym krzewem dorastającym do około 6-8m wysokości i podobnej, a czasami nawet większej szerokości. Liście maja nawet 11cm i są zazwyczaj zaokrąglone. Tworzy zarośla.

Wierzba’

Wierzba Lapońska Salix lapponum

Jest to jedna z najmniejszych odmian wierzby. Dorasta do około 150 cm wysokości. Nie wytwarza rozłóg. Pędy są powyginane, a kora jest ciemnobrązowa i lśniąca. Młode pędy są srebrzyste i owłosione, starsze brunatnieją. Liście są sześciocentymetrowe o szerokości 3cm, jajowate i wydłużone, koloru srebrno-niebieskiego. Naturalnie występuję w Europie Północnej i jest jednym z zagrożonych gatunków wierzby. W Polsce naturalnie występuje w Karkonoszach, na Mazurach oraz na Wyżynie Lubelskiej.

Wierzba’

Wierzba płożąca argentea srebrzysta Salix repens var. nitida

Jej gałązki pokryte są drobnymi, srebrzysto szarymi listkami. Tworzy bardzo gęste krzewy, dorasta co najwyżej do około 1-1,5 metra. Jej długie pędy płożą się i może być traktowana jako roślina okrywowa. Wierzba ta bardzo dobrze znosi cięcie, dobrze się zagęszcza i nadaje się do formowania różnych kształtów. Wymaga gleby żyznej, wilgotnej i słonecznego stanowiska. Idealna do obsadzania brzegów zbiorników wodnych, gdzie pełni również funkcję umocnienia. Bazie żółte pojawiają się w kwietniu. Gatunek odporny na niskie temperatury. Toleruje upał i mocne wiatry.

Wierzba’

Wierzba IWA szczepiona na pniu Salix carpea Pendula

Wierzba płacząca IWA to ozdobne drzewko z małą koroną i pędami zwisającymi do ziemi. Wysokość drzewka zależy od wysokości szczepienia najczęściej mają wysokość ok 150 cm. Liście matowozielone, pokryte białoszarym kutnerem. Złocistożółte bazie pojawiają się na zeszłorocznych pędach przed rozwojem liści w marcu oraz w kwietniu, a często kwitną nawet już w lutym, następnie wypuszcza liście, które gubi dopiero późną jesienią. Najpiękniej wygląda posadzona na tle roślin o spokojnym, ciemnym zabarwieniu jak również posadzona też na otwartym terenie. Można ją uprawiać na prawie wszystkich gatunkach gleb, bez specjalnych wymagań, najlepiej na glebach zawierających dużo wilgoci oraz na stanowisku słonecznym. Odporna na mrozy. Cięcie należy wykonać raz do roku wycinając dzikie pędy strzelające prosto w górę, szczególnie pojawiające się na nóżce wierzby bądź wyrastające z korony.

Wierzba’

Wierzba mupińska szczepiona na pniu Salix moupinensis

Bardzo ciekawie wyglądająca odmiana wierzby prowadzona w formie małego drzewka. Pędy tej odmiany są bardzo grube a ich kora jest czerwona. Liście są owalno-podłużne i bardzo długie nawet 20 cm. Początkową są purpurowe po czym zielenieją. Jest bardzo odporna na mróz. Roślina wolno rosnąca.

Wierzba’

Wierzba całolistna Integra Pendula zwisająca szczepiona na pniu Salix integra Pendula

Pędy mocno zwisają tworząc parasolowatą koronę. Roczny przyrost pędów ok. 2 m. Młode liście lekko zaróżowione gęsto pokrywają zwisające pędy, potem zielone. Wymaga stanowiska słonecznego o wysokiej wilgotności. Odczyn gleby obojętny. Preferencje gleby żyzne. Jest to roślina szybko rosnąca. Docelowa wysokość od 1,5m do 2m. Posiada wysoką mrozoodporność.

Wierzba’

Wierzba purpurowa Pendula Salix purpurea 'Pendula'

Wierzba o zmartw pokroju z cienkimi i wygiętymi pędami. Kora jest błyszcząca i ciemnobrązowa. Pędy mają kolor karminowo -czerwony. Liście są wąsie i ciemnozielone, od spodu szarawe. Jest to odmiana miniaturowa. Dorasta maksymalnie do 2 metrów wysokości. Często możemy ją spotkać w wersji szczepionej na pniu. Kwitnie wiosną a jej kwiatostany są purpurowe. Zalecane jest coroczne mocne przycięcie po przekwitnięciu. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, jedynym warunkiem jest aby była wilgotna lub bardzo wilgotna. Stosowana do wszelkiego rodzaju kompozycji w ogrodzie. Można ja też uprawiać w pojemnikach jako ozdobę naszego tarasu czy balkonu.

Wierzba’

Wierzba Palmowa szczepiona na pniu Salix x erdingerii

Wierzba palmowa to pienna forma jednej z najbardziej dekoracyjnych wierzb. Posiada długie, średnio szerokie, zielone liście, oraz dekoracyjne ciemno czerwonobrązowe pędy. Wytwarza duże srebrzyste bazie, które w okresie kwitnienia wydzielają przyjemny zapach i dzięki temu przyciągają motyle. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i na glebie umiarkowanie wilgotnej o odczynie obojętnym. Jest odporną rośliną nadającą się do wszelkiego rodzaju dużych i małych ogrodów.

Wierzba babilońska Crispa Salix babylonica

Zwykle osiąga 3-6m wysokości. Ma pokrój wzniesiony lub płaczący. Wyróżniają ją charakterystycznie poskręcane pędy i liście. Kwiatostany (kotki) mają srebrzystą barwę i pojawiają się na wierzbie wraz z rozwojem liści. Wierzba babilońska preferuje stanowiska słoneczne. Jest to gatunek tolerancyjny względem podłoża. Istotne jest, aby gleba dobrze utrzymywała wilgoć. Drzewo źle reaguje na przesuszenie. W czasie susz wymaga podlewania. Okazy warto okryć przed nadejściem zimy, gdyż roślina nie jest w pełni mrozoodporna. Silne chłodne wiatry mogą powodować niszczenie końcówek pędów. Wierzba ze względu na swój nietypowy pokrój nadaje się do dekoracji większości ogrodów. Jest to gatunek polecany do sadzenia w ogrodach japońskich. Warto ją uprawiać jako pojedynczy soliter w małych ogrodach.

Wierzba’

Wierzba mandżurska Torturosa Salix matsudana 'Tortuosa'

Roślina ozdobna. Uprawia się głównie okazy żeńskie, które mają długie i zwisające gałęzie, tzw. formy „płaczące”, ale znane są również formy o wyprostowanych pędach. Gałęzie są bardzo charakterystycznie, spiralnie pokręcone. Pędy są żółtawe lub oliwkowozielone. Kora grubszych gałęzi jest żółta. Liście są także pokręcone, lancetowate, długości do 20 cm, drobno piłkowane. Z wierzchu liście są ciemnozielone, od spodu szarozielone. Młode listki są jedwabiście owłosione, starsze nie mają już tego połyskującego owłosienia. Kwiaty wierzby zebrane są w kotki na bardzo krótkich szypułkach.

Wierzba’

Polecane

pixel