Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Orzech włoski

Orzech włoski - majestatyczny olbrzym

 

             Czy wiesz skąd przybył do Polski orzech włoski? I czemu nazywamy go "włoskim"? Dowiedz się jaka jest historia orzecha włoskiego, jak go uprawiać i pielęgnować, aby cieszyć się pysznymi i niezwykle zdrowymi owocami.

 

Orzech włoski uprawa i pielęgnacja

 

Orzech włoski - trochę historii

Orzech włoski przywędrował do nas w 1218r jak już i nazwa wskazuje z Włoch. A przywiózł go ze sobą zakonnik Jacek Odrowąż, który to będąc w Italii zasmakował w tych owocach. Bracia Dominikanie postanowili rozmnażać sadzonki i w taki właśnie rozszerzyła się uprawa tych drzew w Polsce.

Wiemy także, że we Włoszech nazywano go drzewem orzechowym, a jego owoce to były żołędzie Jowisza.

Z czasem zmieniono na orzech królewski - i do dziś dzień taką ma nazwę łacińską. 

 

 

 

Jak uprawiamy orzecha włoskiego?

Stanowisko dla orzecha włoskiego winno słoneczne i dość ciepłe. Najlepiej jeśli będzie to ekspozycja północno-zachodnia, zachodnia lub południowo-zachodnia. Gleba dla orzecha włoskiego powinna być świeża i żyzna, a najlepiej również wapienna. Nie uda nam się na pewno uprawa orzechów włoskich na glebach zbyt: zwięzłych, ciężkich i podmokłych. 

Pomimo, że orzech włoski ma swoją mrozoodporność - to przymrozek wiosenny może go nieco "złapać": zamierają i czernieją delikatne pąki kwiatowe. Jeśli przymarznie zimą to nie musimy się martwić, gdyż orzechy posiadają dużą zdolność regenerowania uszkodzeń.

Owocowanie natomiast zależy od czynników genetycznych, klimatycznych i glebowych. Przeważnie owoców możemy oczekiwać miedzy 7, a 12 lat po posadzeniu, w zależności od wieku roślin.

Jako, że orzechy włoskie mają bardzo rozbudowany system korzeniowy, dlatego też warto wybrać dla niego miejsce dość „samotne”. Posadzony zbyt blisko innych drzew i krzewów może być dla nich poważnym konkurentem. Jak również z uwagi na toksyczne działanie jego opadłych liści.

 

Orzech włoski cenny dla zdrowia

 

Orzech włoski – czemu taki cenny?

Wartości odżywcze orzechów są nie ocenione. Sama już łupina zawiera witaminę A1, B1, B2, B3, dużo witaminy C i PP. Również liścienie czyli owoce orzecha dostarczają witamin E,B i A, soli mineralnych, białka, żelaza i kobaltu. I oczywiście oleju. Takie zielone owoce zbieramy pod koniec lipca. Natomiast dojrzałe i łuskane nasiona to cenny, bardzo wysokokaloryczny środek odżywczy, który mocno wzmacnia organizm.

A dzięki kwasom Omega 3, usprawniają one nasze serce. Badania dowodzą, że spożywanie systematycznie 150g tygodniowo orzechów powoduje zmniejszenie ryzyka zawału o 35%!

Ponadto dzięki dużej zawartości różnych tłuszczów oraz witamin z grupy B- są wartościową odżywką dla naszego mózgu.

A więc orzech włoski na zdrowie!

 

Polecane

pixel