Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Borówka amerykańska Nelson

Borówka amerykańska Nelson – sierpniowy smak ogrodu.

 

Opowiem Ci, dlaczego borówka amerykańska Nelson jest warta uwagi, jakie lubi stanowiska i dlaczego powinna znaleźć się w Twoim ogrodzie.

 

 

 

 

 

Borówka amerykańska Nelson – średnio późna odmiana.

Borówka amerykańska ‘Nelson’ należy do odmian średnio późnych. Zakwita wiosną, natomiast owocowanie rozpoczyna dopiero na początku sierpnia. Owoce ‘Nelsona’ utrzymują się na krzewach około trzech tygodni, dzięki czemu możemy cieszyć się smakiem borówek nawet pod koniec lata. Owoce borówki amerykańskiej ‘Nelson’ są duże, nieco spłaszczone o zielonkawym miąższu i charakterystycznym nalocie. Mają słodko-winny smak i są bardzo aromatyczne. Mogą być wykorzystywane jako przekąska, nadają się także do przetworów, galaretek czy jako dodatek do ciast. Borówka amerykańska ‘Nelson’ nadaje się nie tylko do amatorskiej uprawy, ale także na plantacje. Dobrze znoszą transport, a mrożenie nie pozbawia ich walorów smakowych.

 

Borówka amerykańska Nelson – podstawowe informacje.

Krzew borówki amerykańskiej ‘Nelson’ osiąga wysokość 1,3-1,6 metra. Jest dość rozłożystym krzewem, który potrzebuje zapylaczy, dlatego sadzonki należy sadzić w grupach. Z jednego krzewu możemy zebrać ok. 6 kg owoców. Po kilku latach po posadzeniu, podobnie jak w przypadku innych odmian borówek amerykańskich, należy wykonać cięcia prześwietlające, dzięki czemu roślina będzie bardziej plenna, a owoce dorodniejsze. Z uwagi na dość intensywne rozrastanie się borówki amerykańskiej, krzewy należy sadzić w odległości nie mniejszej 2 metry od siebie.

 

Jakie stanowisko należy wybrać dla borówki amerykańskiej ‘Nelson’?

Borówka amerykańska ‘Nelson’ lubi stanowiska słoneczne i bezwietrzne. Dobrze sobie radzi także w miejscach pół cienistych. Optymalny odczyn gleby, to pH 3,5-4. Borówka amerykańska ‘Nelson’ lubi ziemię próchniczą, ale nie jest rośliną bardzo wymagającą. Z uwagi na płytki system korzeniowy nie należy jej przesuszać i nie sadzić jej w miejscach, gdzie występują zastoiska wodne. Jest bardzo odporna na mróz, potrafi znosić ujemne temperatury nawet do - 30°C.  Krzewy z odkrytym systemem korzeniowych sadzimy wiosną lub jesienią. Sadzonki w doniczkach możemy nasadzać również latem. Należy jednak pamiętać, że po posadzeniu krzewów, należy je wyściółkować drobną korą sosnową lub zrobić kopczyki wokół sadzonek i okryć trociną z drzew iglastych.

Z uwagi na rodzaj gleby, jaki lubią borówki amerykańskie, dobrym rozwiązaniem jest sadzenie ich w pobliżu lasu lub na działkach poleśnych. Gdy lato zbliża się ku końcowi, a my spragnieni jesteśmy smaku świeżych owoców, borówka amerykańska ‘Nelson’ będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.    

Polecane

pixel