Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Języczki

1 produkty

Języczka (Ligularia) to bylina należąca do rodziny astrowatych. Rodzaj Ligularia obejmuje aż około 150 gatunków roślin, z których połowa występuje naturalnie w Chinach. Języczki rosną także w Środkowej i Wschodniej Azji oraz w Europie. W Polsce na Wyżynie Lubelskiej i w centrum kraju spotykana jest kwitnąca na żółto języczka syberyjska, która znajduje się pod ścisłą ochroną. Jest to jedna z języczek chętnie hodowanych w ogrodach. Tak jak większość języczek, ta roślina jest dość okazała. Może osiągać 140 centymetrów wysokości. 

Czytaj więcej

Języczka - stanowisko i wymagania

Języczki mają duże, efektowne kępy liści i długie, sztywne pędy kwiatostanowe pod postacią kłosów albo rozgałęzionych nibybaldachów z pojedynczymi kwiatami. Jedną z zalet języczki jest to, że jest rośliną miododajną. Warto zasadzić w swoim ogrodzie wieloletnie byliny przyciągające pszczoły!

Jeżeli należysz do grona osób, które nie mają dużej wprawy w hodowli roślin ogrodowych, to ucieszy Cię wiadomość, że języczka jest łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie w glebie żyznej, gliniastej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Bylina ta lubi, gdy ziemia jest stale lekko wilgotna, dlatego nie można zapomnieć o jej regularnym podlewaniu, które w czasie upałów musi być obfite, inaczej roślina szybko zwiędnie. Języczki preferują miejsca umiarkowanie nasłonecznione, ponieważ nadmierne słońce i wysokie temperatury powodują szybkie obsychanie liści i kwiatów. Pamiętaj o tym, aby usuwać wyschnięte liście i kwiatostany języczki.

Jeżeli chcesz, żeby rośliny te długo kwitły w Twoim ogrodzie, sadź je w półcieniu i nawoź kilka razy w roku. Na wiosnę idealny będzie dla nich nawóz z dużą ilością azotu, a latem lepiej zastosować preparat z większą ilością potasu i fosforu. Warto pomyśleć o ściółkowaniu, które ogranicza odparowywanie wody z podłoża. Masz zamiar posadzić w swoim ogrodzie także inne byliny? Zapewnij im odpowiednie stanowisko, a będziesz cieszyć się ich urodą przez długie lata. 

Języczka Przewalskiego i pomarańczowa - uprawa tych gatunków

To właśnie te dwie języczki cieszą się szczególną popularnością i dość często widuje się je w polskich ogrodach. Co ciekawe, są mało podobne, więc są świetnym przykładem na to, że rośliny z rodziny Ligularia mogą znacznie różnić się wyglądem.

Efektowna języczka Przewalskiego to bylina, której ozdobą są ładne, wcinane liście i długie kłosowate kwiatostany, które prezentują się atrakcyjnie również po przekwitnięciu, więc warto obcinać je dopiero wczesną wiosną. Żółte kwiaty dodają tej bylinie niezwykłego uroku. Jest to języczka wysoka bo dorastająca do wysokości 1,5 metra. Co ważne, języczka Przewalskiego może być wykorzystywana jako roślina okrywowa w mniej efektownych rejonach ogrodu. Świetnie czuje się przy zbiornikach wodnych i jest mrozoodporna.

Do szczególnie chętnie uprawianych gatunków języczki należy języczka pomarańczowa, czyli Ligularia dentata. Ta bylina ma pomarańczowe kwiaty, które zebrane są w pokaźne koszyczki, a nie w kłosy, tak jak w przypadku wyżej opisanego gatunku. Języczka pomarańczowa posiada duże, okrągłe liście, które z wierzchu mają ciemnozielony, a od spodu brązowopurpurowy kolor. Jak się okazuje, również ten gatunek lubi wilgotne tereny w pobliżu wody i szybko marnieje w pełnym słońcu. Jeśli chcesz posadzić tę roślinę z dala od zbiornika wodnego, pamiętaj o tym, że służą jej gliniasta, stale wilgotna ziemia i cień. Jest to dość wysoka bylina - może osiągnąć wysokość 120 centymetrów.

Języczkę pomarańczową można sadzić do gruntu już w kwietniu, podobnie zresztą jak języczkę Przewalskiego. Oba gatunki zaczynają kwitnąć dość późno, bo pod koniec lata. Warto jednak czekać na malownicze kwiaty tych języczek, ponieważ dodają czaru ostatnim tygodniom wakacji i sprawiają, że jesień w ogrodzie jest jeszcze piękniejsza.

Języczki - sprawdź jakie są gatunki i odmiany tych kwiatów

Oprócz gatunków wymienionych wcześniej, czyli języczki syberyjskiej, języczki Przewalskiego i języczki pomarańczowej, w polskim ogrodzie z powodzeniem można hodować także języczkę wąskogłówkową, która zachwyca wyjątkowo ładnymi, wzniesionymi kwiatostanami. Bardzo liczne żółte kwiaty tej rośliny wspaniale prezentują się na tle sercowatych liści o imponujących rozmiarach. Jest to języczka okazała - może osiągnąć 1,80 m wysokości i aż 1 m szerokości. Zwróć też uwagę na języczkę purpurową, która ma wyjątkowe, ciemne liście.

Jeśli szczególnie zainteresowała Cię języczka pomarańczowa - poznaj jej oryginalne odmiany! Bylina w wersji podstawowej wspaniale zdobi ogród, ale być może skusisz się na odmianę języczka pomarańczowa 'Dark Beauty' z brązowym oczkiem i rozgałęzionymi łodygami. Szukasz odmiany, która jest niezbyt wysoka? Wspaniale prezentująca się języczka pomarańczowa 'Cafe Nor' rzadko kiedy przekracza 80 cm wysokości. Skorzystaj z tego, że języczki mają odmiany, które osiągają różne rozmiary i twórz w swoim ogrodzie niesamowite, barwne kompozycje.

Warto sadzić języczki i inne byliny, ponieważ rośliny te są na ogół mało wymagające, a za odrobinę uwagi odwdzięczają się pięknym wyglądem. Pamiętaj o tym, że odpowiednia pielęgnacja bylin jest bardzo ważna i powinna być ściśle dostosowana do gatunku.

pixel