Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabezpieczanie roślin na zimę

2020-01-13
Zabezpieczanie roślin na zimę

Zabezpieczanie roślin na zimę

Zanim rośliny zakończą okres wegetacji, stopniowo zaczynają się hartować. Obniżenie temperatur jesienią oraz przymrozki rośliny odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych, aby finalnie zapaść w zimowe odrętwienie. Z osłanianiem roslin nie powinniśmy sie spieszyć. Pierwsze jesienne przymrozki nie są dla roślin niebezpieczne, ponieważ temperatura w dzień bardzo sie podnosi. Przedwczesne zabezpiecznie roślin zaburza procesy wzmacniania się roślin przed zimą. Najlepiej więc z osłanianiem poczekać do pierwszych zapowiadanych mrozów.

W związku z kaprysami pogody bądźmy przygotowani na gwałtowne obniżenie temperatury. Nasza szerokość geograficzna ma to do siebie, że zima może nadejść w każdej chwili, o czym boleśnie przekonują się co roku drogowcy.

Do okrywania roślin służy:

agrowłóknina, agrotkanina, kaptury- najlepszy, tani materiał do okrywania, dostępny w rolkach lub płatach, cienki i przewiewny, doskonale przepuszcza powietrze. Jest trwały, można go wykorzystywać wielokrotnie. Okrywamy nim drzewka, krzewy oraz róże i byliny, nadaje się również do przyśpieszania wzrostu warzyw (agrowłóknina osłaniająca wiosenna), np. można ją wykorzystać do okrycia wschodzących warzyw oraz innych roślin.

● słoma i maty słomiane- są przewiewne i ciepłe, nie gniją, możemy je wykorzystywać kilka lat. Okrywamy nimi bezlistne drzewa, krzewy, pnącza, możemy z nich robić z nich parawany.

kora i trocina- atrakcyjnie wygląda na rabatach, nie rozwiewa jej wiatr, z czasem przemienia się w próchnicę. Jej kilkucentymetrowa warstwa chroni glebę przed mrozem, wysychaniem i gwałtownymi wahaniami temperatury. Rozsypujemy ją wokół drzew, krzewów oraz na rabatach bylinowych. Kora ma kwaśny odczyn, więc przy okrywaniu roślin lubiących obojętne lub zasadowe podłoże należy ją zmieszać z gruboziarnistym popiołem drzewnym.

● suche liście- wypełniamy nimi wolne przestrzenie pod innymi osłonami lub rozrzucamy na rabatach i przykrywamy patykami, aby wiatr ich nie rozwiał. Wiosną należy je z rabat usunąć

● gałęzie świerkowe i sosnowe (stroisz)- przewiewne i suche okrycie, które chroni przed wiatrem i silnym słońcem, zatrzymuje śnieg oraz wprowadza nieco zieleni na zimowe rabaty. Najlepsze są gałęzie świerków, jodeł i sosen, bo nie gubią igieł. Wiosną stroisz bez trudu da nam się usunąć z rabat. Gałązki potem możemy spalić w ognisku lub po rozdrobnieniu przeznaczyć na kompost.

● osłonka sadownicza- przed nastaniem zimy nie możemy zapomnieć o ochronie pni drzew przed gryzoniami i zającami, które mogą obgryzać korę w dolnych częściach pni. Dodatkową zaleta osłonek jest to, iż zabezpiecza roślinność przed mrozami i wiatrami oraz herbicydami i innymi środkami ochrony roślin w czasie wykonywania zabiegów opryskiwania.

agrotkanina
mata słomiana

Zabezpieczanie krok po kroku

Najpopularniejszym materiałem do osłaniania drzew i krzewów jest agrowłóknina i agrotkanina a nade wszystko kaptury ochronne. Oprócz tego, że chronią przed przymrozkami, zapobiegają też wysuszaniu roślin przez wiatr; przepuszczają powietrze, prawie nie nagrzewają się na słońcu i są lekkie. Dobrze sprawdzają się tradycyjne okrycia roślin czyli: maty słomiane, wrzosowe lub wiklinowe (polecane do osłaniania także pni drzew).

nasadzenie kaptury
nasadzenie słoma

Róże:

Róże sadzimy na taką głębokość, żeby miejsce okulizacji (czyli to, w którym podkładka jest zrośnięta ze szlachetną odmianą) znalazło się mniej więcej 5 cm poniżej powierzchni ziemi. Krzewy obficie podlewamy wodą, a przed nastaniem mrozu obsypujemy 30-centymetrowymi kopczykami ziemi.

nasadzenie róże

Byliny, trawy i pnącza:

Od połowy września do listopada można przesadzać na docelowe miejsca byliny. Duże kępy można śmiało dzielić. Byliny i pnącza zabezpiecza się przed mrozem jesienią, przed zamarznięciem gleby. Można zrobić to przez ściółkowanie gleby korą lub liśćmi. Ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności. Podlane i przycięte na wysokość ok. 15 cm rośliny okrywa się także gałązkami sosnowymi lub świerkowymi. Nasady traw wrażliwych na mróz także należy jesienią okryć gałązkami. Pędy roślin pnących należy położyć delikatnie na ziemi i obsypać warstwą ziemi lub piasku.

Cebule:

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną, zimujące w gruncie, można sadzić od września do listopada na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości. W miejscach, gdzie zostały posadzone cebulki, trzeba przykryć kilkucentymetrową warstwą kory lub torfu, suchymi liśćmi, słomą lub gałęziami świerkowymi.

nasadzenie pnącza
nasadzenie cebulki

Rośliny w doniczkach:

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie roślin w donicach jest umieszczenie ich w glebie i usypanie wokół rośliny kopczyka z ziemi. Jeśli nie ma takiej możliwości, można owinąć donicę płaszczykiem z juty, agrowłókniny czy słomy oraz umieszczenie jej w drewnianej skrzyni bądź w kartonowym pudle wypełnionym korą, suchymi liśćmi albo nawet gazetami czy kawałkami styropianu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel